پرونده سازی جدید برای سعید شیرزاد زندانی سیاسی

علیرغم اتمام دوران محکومیت سعید شیرزاد فعال سیاسی چپ‌گرا که به صورت تبعیدی در زندان گوهردشت کرج به‌سر می‌برد، مقامات قضایی و امنیتی با گشایش پرونده‌ای جدید، از آزادی وی جلوگیری می‌کنند.

به گزارش گذار، سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج که طبق حکم ارائه شده به مسئولان زندان، می‌بایست در تاریخ ۲۱ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸ با اتمام دوران محکومیت، از زندان آزاد می‌شد، مسئولان امنیتی زندان، با پرونده‌سازی مجدد از آزادی وی جلوگیری می‌کنند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر گذار گفت: «مسئولین زندان و عوامل اطلاعات در پی اعتراضات پس از انتقال زندانیان بند سیاسی گوهردشت، با پرونده‌سازی مجدد برای سعید شیرزاد این فعال سیاسی را به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۶ ماه حبس محکوم کرده و در پی اعتصاب غذای اعتراضی به شرایط غیر انسانی ایجاد شده در بند پس از انتقال زندانیان، یک سال حبس تعلیقی وی را نیز اجرایی‌کرده‌اند.»

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی که از بیماری کلیوی رنج می‌برد به دلیل ممانعت مسئولین زندان در شرایط نامناسب به دور از حق درمان و رسیدگی پزشکی در زندان گوهردشت کرج به‌سر می‌برد.

خواهر سعید شیرزاد، پیش‌تر طی یادداشتی که در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرده بود در خصوص آخرین وضعیت برادر خود نوشته بود: «دیروز طی ملاقاتی که با سعید داشتیم مشخص شد نامه‌ای که دادستانی برای اعزام سعید به بیمارستان، برای زندان فکس کرده جهت مراجعه به بیمارستانهای طرف قرارداد زندان هستش که با توجه به نامه‌های مکرر بهداری زندان در شش ماه گذشته مبنی بر نبود امکانات در آن بیمارستان، عملا بعد از شش ماه از مشخص شدن نتایج آزمایشات کلیوی (کوچک شدن کلیه راست و کیست کلیه چپ) و نیاز مبرم به فیزیوتراپی و آب درمانی برای مهره های ستون فقرات و کتف دست راست و تحت نظر قرار گرفتن توسط پزشک متخصص، از درمان (حتی با پرداخت هزینه شخصی) محروم شده است».

یک منبع مطلع پیش‌تر گفته‌بود: «پزشک معالج وی پس از اطلاع از اعتصاب غذاهای مکرر سعید شیرزاد در زندان، دلیل کوچک‌تر شدن کلیه‌اش را تغذیه نامناسب ناشی از اعتصاب غذاهای مداوم و عدم رسیدگی پزشکی به موقع و اعزام به بیمارستان تشخیص داده است.»

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر و عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان که تاکنون بارها دست به اعتصاب غذاهای طولانی و مکرر زده از ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۳ در بازداشت به سر می‌برد. او بیش از ۲ ماه را در بند ۲۰۹ زندان اوین در انفرادی و بدون داشتن ارتباط با خانواده و وکیل خود به سر برد.

دادگاه این فعال سیاسی، ۲۱ شهریور ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش برگزار شد. وی در نهایت به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در روز چهارشنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۴ به وکیل وی ابلاغ شد.

مصداق های اتهامی که در صدور رای دادگاه مد نظر گرفته شده بود عمدتا مربوط به فعالیت های مدنی وی از جمله دیدار با خانواده های زندانیان سیاسی و گزارشگری از وضعیت حقوق بشر بود.

«سعید شیرزاد» که به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود، در پرونده‌ای دیگر در ارتباط با کمک به مردم زلزله زده “اهر” در آذربایجان شرقی، به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و محکومیت وی به ۶ سال افزایش یافت.

لازم به توضیح است که امیر سالار داودی وکیل مدافع سعید شیرزاد از آبان ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و کماکان در بازداشت بسر می برد.

سعید شیرزاد که بیش از یکماه از اتمام دوران محکومیتش می‌گذرد کماکان در زندان گوهردشت کرج در حبس به‌سر برده و با پرونده‌سازی مسئولان امنیتی، با حکمی یکسال و نیمه علاوه بر محکومیت سپری شده قبلی مواجه است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 + 5 =