لغو مراسم شعرخوانی در تهران با دستور نهادهای امنیتی

جلسه‌ی شعرخوانی «حَبسیه‌سُرایی در شعر کهن و مدرن» که بنا بود روز پنج‌شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ در شهر کتاب پاسداران تهران برگزار شود با ممنوعیت یک نهاد امنیتی، لغو شد.

بکتاش آبتین، عضو کانون نویسندگان ایران، شاعر و فیلمساز ایرانی طی یادداشتی خبر از لغو جلسه‌ی شعرخوانی «حَبسیه‌سُرایی در شعر کهن و مدرن» داده و گفته طی تماسی تلفنی از سوی شهر کتاب، با همکاری برگزار کنندگان این نشست، خانم آیدا عمیدی و آقای روزبه سوهانی نیز پایان داده شد.

بنا بر اطلاعیه‌ها و پوسترهای منتشر‌شده در شبکه‌های اجتماعی، روز پنج‌شنبه ۹ خرداد بایستی این جلسه‌ی شعرخوانی در شهر کتاب پاسداران تهران برگزار می‌شد که روز چهارشنبه ۸ خرداد مامور یک نهاد امنیتی در تماس تلفنی با مسئولان شهر کتاب برگزاری این جلسه را ممنوع اعلام کرد. 

طی اعلام قبلی در این برنامه قرار بود آقایان بکتاش آبتین، علی اسداللهی و خانم رویا زرین (صدای غایب) شعر‌خوانی کنند. همچنین آقای کامیار عابدی به‌ عنوان سخنران به این برنامه دعوت شده بود.

به دنبال این ممنوعیت برگزارکنندگان به‌ناچار نشست را لغو کردند.

ممنوعیت برگزاری جلسه‌ها و مراسم‌های ادبی، کنسرت‌ها، اکران فیلم‌ها و بزرگ‌داشت‌ها در ایران مسبوق به سابقه است.

در اردیبهشت ۹۷ وزارت اطلاعات برگزاری مراسم بزرگداشت پنجاهمین سال تاسیس کانون نویسندگان ایران را ساعتی پیش از اجرا لغو کردند. در مرداد ماه مانع برگزاری مراسم هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شدند و در آبان ماه سال گذشته از برگزاری مراسم یکمین سال درگذشت علی‌اشرف درویشیان جلوگیری کردند.

پیش از این نیز جلسه‌ی معرفی و نقد مجموعه شعر «تناهی» سروده‌ی «روزبه سوهانی» که قرار بود عصر روز، پنج‌شنبه ۹ اسفند ۹۷، در شهر کتاب دانشگاه برگزار شود، به حکم یک نهاد امنیتی لغو شده‌بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

7 − یک =