تداوم اعتصاب غذای حسین سپنتا زندانی زرتشتی در زندان عادل‌آباد شیراز

حسین سپنتا، شهروند زرتشتی محبوس در بند ۱۴ زندان عادل‌آباد شیراز دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده‌ و وضعیت جسمانی او وخیم گزارش شده‌است.

وضعیت جسمانی حسین سپنتا، شهروند زرتشتی زندانی که شش سال از دوران محکومیت خود را سپری کرده‌است و از روز ۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ به دلیل عدم موافقت با آزادی مشروط و درخواست مرخصی دست به اعتصاب غذا زده‌، وخیم گزارش شده‌است.

این زندانی در حالی پنجاه و سومین روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می‌گذارد که مسئولان زندان و مقامات قضایی با درخواست آزادی مشروط و نیز مرخصی او مخالفت می‌کنند.

همچنین گزارش شده‌است این زندانی طی ماه‌های اخیر از حق ملاقات نیز محروم بوده‌است.

حسین سپنتا، در سال ۷۹ به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط اطلاعات‌ سپاه بازداشت و بر اثر ضربه‌ ناگهانی یکی از بازجو‌ها در جلسه بازجویى از ناحیه قفسه سینه و نخاع دچار آسیب جدی می‌شود، طوری که نیمی از توان حرکتی خود را از دست می‌دهد. وى پس از گذراندن ۶ ماه حبس از زندان در همان سال آزاد شد.

آقای سپنتا بار دیگر در سال ۱۳۹۲ پس از بازگشت از سفرى که به خارج از کشور داشت برای دومین بار توسط اطلاعات‌سپاه دستگیر و در دادگاهی فرمایشی و بدون دسترسی به وکیل، به ۱۳ سال و شش‌ماه حبس تعزیری محکوم می‌شود و در سال ۹۵ از زندان نظام به زندان عادل‌آباد منتقل می‌شود.

لازم به توضیح است؛ بند ۱۴ زندان عادل‌آباد شیراز به بند زندانیان امنیتی در این زندان معروف است و پیش از این چند زندانی محبوس در این بند با نوشتن نامه ای از شرایط خود در این بند گفته بودند.

از سوی دیگر قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ در  ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ که واکنش‌های بسیاری را به همراه‌داشته‌است و جان باختن وحید صیادى نصیرى، زندانی سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم به دلیل اعتصاب غذا در آذرماه سال گذشته باعث بروز نگرانی در میان فعالان حقوق بشر در خصوص وضعیت سلامتی آقای سپنتا شده‌است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 × پنج =