سمنان؛ تداوم بی‌خبری از وضعیت سه شهروند بهایی

از وضعیت سه شهروند بهایی ساکن سمنان که از اردیبهشت‌ماه در بازداشت به‌سر می‌برند، اطلاع درستی در دست نیست.

۴۴ روز از بازداشت سه شهروند بهایی به نام‌های یلدا فیروزیان، اردشیر فنائیان و بهنام اسکندریان در سمنان گذشته‌است. با این وجود اطلاع درستی از وضعیت آن‌ها در دست نیست.

این شهروندان بهایی روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ در سمنان بازداشت شده‌اند و مقامات قضایی و نهادهای امنیتی از آن زمان به پیگیری‌های خانواده‌هایشان پاسخ درستی نمی‌دهند.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفت: «طی هفته‌های اخیر خانواده‌ها چندین بار به زندان سمنان مراجعه کرده‌اند. به آن‌ها نه اجازه ملاقات داده می‌شود و نه اطلاعی از وضعیت‌شان می‌دهند و فقط به آن‌ها گفته شده که نزدیکان شما به “تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در امنیت ملی” متهم شده‌اند».

این منبع همچنین اضافه کرد: «از طرف دیگر پدر سالخورده اردشیر فنائیان که پیگیر وضعیت فرزندش بود، به دلیل وخامت حالش در بیمارستان بستری می‌شود و تنها یک بار اردشیر را برای ملاقات او به بیمارستان آوردند و بعد هم پدرش فوت کرد».

مادر این زندانی نیز سال گذشته در یک سانحه رانندگی جان خود را از دست داده‌ و شرایط را برای خانواده و نزدیکان وی سخت‌تر کرده‌است.

این سه زندانی (بدون احتساب ملاقات کوتاه مدت اردشیر فنائیان در بیمارستان با خانواده‌اش) طی این مدت تنها چند تماس تلفنی کوتاه مدت با نزدیکان خود داشته‌اند و تا این لحظه از حق داشتن وکیل نیز محروم هستند.

اردشیر فنائیان پیش‌ از نیز در سال ۱۳۹۲ به مدت ۸ ماه “به دلیل بهایی بودن” دوران محکومیت زندان خود را سپری کرده‌بود.

پیش‌تر مرتضی اسماعیل‌پور، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار در خصوص این شهروندان بهایی ساکن سمنان به کمپین گفته‌بود: «این افراد در منازل شخصی خود بازداشت شده و ماموران هنگام تفتیش تعدادی از وسایل شخصی آن‌ها را نیز ضبط کرده‌اند.»

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × 2 =