برگزاری دادگاه مختار زارعی روزنامه‌نگار و خالد حسینی فعال کارگری در سنندج

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مختار زارعی، روزنامه‌نگار و خالد حسینی، فعال کارگری در دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد.

به گزارش گذار، روز شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸، جلسه رسیدگی به اتهام خالد حسینی، فعال کارگری و مختار زارعی، روزنامه‌نگار مبنی بر “تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های معاند” در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج، با حضور وکلای مدافع متهمین برگزار شد.

در این جلسه دادگاه متهمان و وکلای آن‌ها دفاعیات خود را ارائه دادند.

مختار زارعی، روزنامه‌نگار در خصوص اتهام مطروحه گفت: «حرف ما اساسا سیاسی نیست. ما فارغ از نگاه سیاسی یا عقیدتی هر فرد مخالف اجرای مجازات اعدامیم. ما آن زمان در ویدئویی از شهروندان خواسته‌بودیم که با روشن کردن شمع در منازل خود بمانند. پس ما برای صلح تلاش کرده‌ایم و هیچ‌گاه نخواستیم کسی به خیابان بیاید یا اغتشاش ایجاد کند و بدون توجه به نگاه سیاسی فردی مانند رامین حسین‌پناهی، خواستار جایگزینی مجازاتی غیر از اعدام برای وی بودیم».

این روزنامه‌نگار افزود: «به عنوان نمونه طی روزهای آتی یک حکم اعدام (قصاص) در کردستان اجرا خواهد شد که ما برای لغو آن‌هم تلاش کرده‌ایم».

آقای زارعی در آخر گفت: «هنوز هم همین دیدگاه را داریم. ما خواستار برچیده شدن مجازات اعدامیم و من امیدوارم در ایران روزی فرابرسد که در قانون رسیدگی به جرایم، شاهد صدور احکام جایگزین به جای مجازات اعدام باشیم».

این جلسه دادگاه بنا بود به صورت علنی و در حضور دوستان آقایان زارعی و حسینی برگزار شود که چون افراد حاضر باید در ورودی دادگاه نام خود را در سامانه ثنا ثبت می‌کردند، با تاخیر وارد شدند و نتوانستند در جلسه دادگاه حاضر شوند و در سالن انتظار، منتظر ماندند.

این دو شهروند ساکن سنندج طی حکمی غیابی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی بابت اتهام «اجتماع و تبانی» از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان هر کدام به ۳ سال زندان محکوم‌ شده‌‌اند.

پیش‌تر جلسه واخواهی رسیدگی به پرونده خالد حسینی و مختار زارعی با همراهی وکیل مدافعشان در روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸، برگزار شده‌بود.

یک منبع آگاه در رابطه با برگزاری جلسه دادگاه قبلی این دو شهروند گفته‌بود: «جلسه دادگاهی آقای زارعی و حسینی روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت از ساعت ۱۰ صبح در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج آغاز و تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت، قاضی پرونده با توجه به اینکه اتهام این افراد «اجتماع و تبانی» به‌قصد بر هم زدن امنیت ملی بوده و مستندات لازم برای اثبات این اتهام وجود نداشت، اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» را از طریق تلاش برای جلوگیری از حکم اعدام رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی را متوجه آقای زارعی و حسینی می‌کند که پس از دفاع آنان و با درخواست وکیل مدافع این افراد ادامه دفاع و مستندات این فعالان به جلسه دیگری موکول می‌شود».

خالد حسینی و مختار زارعی پیش‌تر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام «اجتماع و تبانی» از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان پس از اعدام رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی سە زندانی سیاسی کُرد در شهریورماه ۹۷، به‌صورت غیابی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شدند که با درخواست واخواهی و اعتراض نامبردگان برای رسیدگی دوباره پرونده موافقت شده‌بود.

اعتصاب برای روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ در مناطق کُردنشین، در شبکه‌های اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و در محکومیت حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران، فراخوان شده بود.

خالد حسینی و مختار زارعی، شهریور ۹۷، توسط نیروهای لباس شخصی در شهر سنندج، بازداشت شدند و روزپنج‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷  به همراه مظفر صالح نیا، هر کدام با وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج به صورت موقت آزاد شدند.

آن زمان برخی وب سایت‌های حقوق بشری از بازداشت‌ فعالان‌ مدنی در دیگر شهرهای کردنشین از سوی نیروهای امنیتی خبر داده‌بودند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه × 3 =