گزارشی از آخرین وضعیت یاسمن آریانی؛ دادگاه تجدیدنظر فرشته طوسی

امیر رییسیان، وکیل یاسمن آریانی، که نزدیک به دو ماه پیش به همراه مادرش منیره عربشاهی بازداشت شده و هم‌اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد در ارتباط با آخرین وضعیت موکلش گفت: «از نظر من در زندان قرچک وضعیت مناسب نیست و ما درخواست دادیم خانم آریانی را به زندان اوین منتقل کنند، اما فعلا هیچ اتفاقی نیافتاده است. اصل ماجرا این است که پرونده‌ی ایشان درحال حاضر در دادسرای ارشاد است و این دادسرا طبیعتا به جرایم امنیتی رسیدگی نمی‌کند بلکه موضوع جرایم تحت رسیدگی آن جرایم منافی عفت است.»

او در ادامه گفت: «از آنجایی که در پرونده‌ی خانم آریانی مساله‌ی حجاب مطرح شده است، دادسرای ارشاد به آن رسیدگی می‌کند. اتفاقی که افتاده این است که این دادسرا از یک طرف موضوع را امنیتی می‌بیند و اجازه‌ی حضور وکیل را به ما نمی‌دهد و از طرف دیگر، متهم در اوین و یک زندان مربوط به جرایم امنیتی نگهداری نشده و در زندان عمومی یعنی قرچک و درمیان مجرمین جرایم عادی و البته جرایم خطرناک نگهداری می‌شود.»

این وکیل دادگستری در پاسخ به اینکه «آیا در پرونده‌ی خانم آریانی اتهامات امنیتی وجود دارد؟» گفت: ما هنوز چیزی نمی‌دانیم، به همین دلیل که گفته شد: به علت اینکه ادعا می‌کنند جرم امنیتی است اجازه‌ی حضور وکیل نمی‌دهند، اما اگر جرم امنیتی است متهم باید در بند زندانیان امنیتی نگهداری شود و نه در بند زندانیان قاچاق مواد مخدر، سرقت، قتل و امثالهم و متاسفانه یک سیاست یک بام و دو هوای جدید اتفاق افتاده است.

دادگاه تجدید نظر فرشته طوسی برگزار شد

رییسیان درباره‌ی موکل دیگرش، فرشته طوسی، فعال سابق دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی، از برگزاری دادگاه تجدیدنظر او در روز سه شنبه ۲۸ خرداد خبر داد.

وی با اشاره به برگزاری دادگاه موکلش در روز سه شنبه ۲۸ خرداد در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر گفت: «فضای دادگاه خوب بود و قضات دفاعیات را شنیدند و امیدواریم.»

طوسی به دلیل حضور و سخنرانی در مراسم ۱۶ آذر ۹۵ در دانشگاه علامه به یک‌سال و نیم حبس تعزیری و… محکوم شده بود.

یاسمن آریانی از مخالفان حجاب اجباری به دلیل انتشار فیلمی که در روز جهانی زن از او که در شبکه‌های اجتماعی مورد اقبال عمومی قرار گرفت ، از سوی ماموران امنیتی در منزل پدری خود بازداشت شد، این فعال مدنی طی اولین تماسی که پس از بازداشت با خانواده خود داشت گفته است که؛ به دلیل شکایت وزارت ارشاد مبنی بر «پخش کردن گل در واگن زنانه مترو در روز جهانی ۸ مارس» بازداشت شده است.

این فعال مدنی، پس از بازداشت به مدت ۹ روز در سلولهای انفرادی بازداشت‌گاه وزرا، تحت بازجویی و اعمال فشار و تهدید، جهت گرفتن اعترافات اجباری قرار داشته است.

یاسمن آریانی، از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب» به دلیل فعالیت‌های مدنی در خصوص حجاب اجباری و حضور بدون حجاب در واگن زنانه مترو و پخش گل، در بازداشت‌گاه وزرا تحت بازجویی بوده است.

منیره عربشاهی و یاسمن آریانی هم اکنون در بند ۵ زندان قرچک ورامین که محل نگه‌داری مجرمان اتباع خارجی است، به‌سر می‌برند.

فرشته طوسی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در مرداد سال ۹۵ بازداشت شده و سپس از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به «یک سال و نیم حبس تعزیری و دو سال ممنوع‌الخروجی، محرومیت از حضور در احزاب و گروه‌های سیاسی، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و مطبوعات» محکوم شد.

مصداق اتهام «تبلیغ علیه نظام »که به وی تفهیم شده بود، شرکت در مراسم شانزده آذر ۱۳۹۵ در انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش عنوان شده بود.

منبع: انصاف نیوز

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

17 − ده =