اعتصاب غذای سهیل عربی زندانی سیاسی در زندان فشافویه

سهیل عربی زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ موسوم به فشافویه در اعتراض به شرایط بد زندان دست به اعتصاب غذا زد.

سهیل عربی, وبلاگ نویس و زندانی سیاسی محبوس در تیپ یک سالن نه زندان تهران بزرگ که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس یازده ساله خود در این زندان می باشد در اعتراض به وضعیت نا مناسب زندان تهران بزرگ که شامل “رفتارهای خشونت آمیز از سوی مسئولان زندان”, “گسترش استفاده از انواع موادمخدر دربین زندانیان”, “نامناسب بودن محل نگهداری و بند زندان”, “اعتراف گیری با شوکر و باتوم از زندانیان”, “عدم رعایت اصل تفکیک جرائم”, “عدم وجود امکانات اقامتی و بهداشتی”, “محرومیت از حق درمان” و “وجود ساس و شپش” در این زندان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد.

رادیو فرهنگ با اعلام این خبر نوشت؛ سهیل عربی در حالی دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد که “علیرضا شیرمحمدعلی” در شامگاه مورخ بیستم خردادماه نود و هشت، توسط دو زندانی با جرائم غیر سیاسی با ضربات پرتعداد چاقو « تیزی» به قتل رسید. قتل علیرضا شیرمحمدعلی ناشی از عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان تهران بزرگ و از سوی دیگر بی توجهی و عدم مسئولیت پذیری مسئولان شیفت این زندان از جمله افسر نگهبان تیپ یک اندرزگاه یازده که منجر به بروز این فاجعه انسانی شد بوده است.

پیش‌تر گذار طی گزارشی، از ممانعت مسئولان زندان، از اعزام سهیل عربی به بیمارستان خبر داده بود.

سهیل عربی زندانی عقیدتی محبوس در زندان تهران بزرگ که از بیماری “ترومای بلانت” و درد شدید ناشی از این بیماری در ناحیه بیضه رنج می‌برد، نیاز فوری به رسیدگی و خدمات درمانی دارد اما مسئولان زندان فشافویه از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری می‌کنند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر گذار گفته بود: «حال عمومی سهیل اصلا خوب نیست و از درد به خود می‌پیچید، و علیرغم ارسال فاکس توسط دادیارناظر بر زندان در خصوص اعزام سهیل به بیمارستان، همچنان ازاعزام وی جلوگیری کرده و منکر دریافت چنین فاکسی می‌شوند.»

این منبع افزوده بود: «در ضمن روز دوشنبه مامورین زندان به‌سراغ زندانیان رفته و پتو و تمام وسائل و لباسهای‌شان را به بهانه کمک به سیل‌زدگان ازآنان گرفته‌اند. و از طرفی دیگر به خاطر خراب بودن وسایل سرمایشی در زندان، گرما بسیار آزار دهنده است و حتی حاضر نیستند که تخت سهیل را از طبقه سوم انتقال دهند.»

شایان ذکر است، این زندانی عقیدتی در پی نگارش نامه‌ای تحت عنوان «در حاشیه» که در اواخر فروردین ماه سال جاری نگاشته و طی آن به توصیف شرایط حاکم بر زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ و موارد عدیده نقض حقوق این زندانیان پرداخته بود، به یک مرکز امنیتی منتقل شده و تحت بازجویی و ضرب و جرح قرار گرفت، که بر اثر شدت ضربات وارده، از ناحیه بیضه دچار آسیب دیدگی شد.

سهیل عربی که در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ از سوی ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد تا به حال از حق هر گونه مرخصی محروم بوده است.

این زندانی عقیدتی، مدتی بعد در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران با اتهام «سب النبی» به اعدام محکوم شد.

پس از اعتراض وکیل سهیل عربی به حکم اعدام صادر شده توسط شعبه ۷۶ دادگاه گیفری تهران و ارجاع آن به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور، این شعبه اتهام «افساد فی الارض» را نیز به پرونده اضافه و حکم اعدام این زندانی را تایید کرد. طبق آنچه در متن حکم آمده، سهیل عربی به دلیل «تعدد صفحات فیسبوک» به “افساد فی الارض” نیز محکوم شد، اما در نهایت درخواست اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و این بار شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم اعدام را لغو و پرونده را برای رسیدگی مجدد به یکی از دادگاه‌های بدوی فرستاد. دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام “سب النبی” را حذف کرد و سهیل عربی را به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی (برای اثبات پشیمانی) و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

سهیل عربی علاوه بر حکمی که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران برای او به اتهام سب النبی صادر کرد، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به اتهام توهین به رییس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، آیت‌الله احمد جنتی و غلامعلی حدادعادل از طریق نوشته‌هایش در فیسبوک در شعبه ۱۰ دادگاه ویژۀ کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.

او همچنین در شهریورماه ۱۳۹۳ به اتهام “توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی” و “تبلیغ علیه نظام” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

این  زندانی سیاسی، در پرونده‌ای که در داخل زندان برای وی مفتوح شد، با اتهامات “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” از سوی شعبه ۲۸دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه مجموعا به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

در این پرونده مفتوحه سهیل عربی از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یکسال، از بابت اتهام «توهین به مقدسات» به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سهیل عربی در پرونده ای دیگر که در زمان تحمل دوران محکومیت‌اش مفتوح شده بود، روز یکشنبه  ۲۰ خرداد ماه ۹۷ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

در این جلسه سهیل عربی به همراه همسر سابق خود با اتهامات “ارتباط با رسانه های بیگانه، توهین به رهبری، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام” محاکمه شده بودند و سهیل عربی در روز ۳۱ شهریورماه ۹۷ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی احمدزاده، با اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشویش اذهان عمومی” به سه سال حبس تعزیری، سه سال تبعید به برازجان و پرداخت ۴ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک + بیست =