گردهمایى براى همدلى با نازنین زاغرى و همسرش ریچارد راتکلیف در مقابل سفارت ایران در لندن

شامگاه جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸، در مقابل سفارت جمهورى اسلامى ایران در لندن یک گردهمایى براى همدلى با نازنین زاغرى، زندانى عقیدتى و همسرش ریچارد راتکلیف صورت گرفت.

عفو بین الملل می گوید ریچارد (همسر نازنین زاغری) چادر کوچکى در مقابل سفارت گذاشته و تا اطلاع ثانوى روزها و شب‌هایش را آنجا مى‌گذراند. تحصن مسالمت آمیز و تاثیرگذار ریچارد موجى از همراهى‌ها و همدلى‌هاى مردمى ایجاد کرده و مورد توجه گسترده رسانه‌هاى محلى و بین‌المللى قرار گرفته است.

این سازمان همچنین می‌نویسد: حصار فلزى که مسىئولان سفارت در کمال سنگدلى و از قرار معلوم براى آزار و ارعاب ریچارد نصب کردند اکنون مملو از پیام‌هاى دلگرم کننده و امیدبخش شده است، پیام‌هایى که در آن افراد آرزو کردند نازنین آزاد و با دخترش به انگلستان باز گردد و آخرین نکته جالب اینکه ریچارد تعدادى نامه از سوى مردم به آدرس “چادر در پیاده رو مقابل سفارت جمهورى اسلامى ایران” دریافت کرده است! اگر ساکن لندن هستید، ریچارد را تنها نگذارید. به او سر بزنید و از اعتراض او به بى عدالتى حمایت کنید.

پیش‌تر ریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری، زندانی دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی در گفتگویی با کمپین حقوق بشر در این رابطه گفته‌بود: «نازنین از تاریخ ۲۵ خرداد ۹۸ در اعتراض به ادامه حبس غیرقانونی‌اش دست به اعتصاب غذا (تر) زد و من نیز در همان روز برای اینکه او تنها نباشد و به مردم معنای یک اعتصاب واقعی را نشان دهم دست به اعتصاب غذا زدم.»

نازنین زاغری تبعه ایرانی ــ انگلیسی است که ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه امام خمینی بازداشت و به کرمان منتقل شد. سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد سال ۹۵ طی اطلاعیه‌ای از این دستگیری به عنوان “یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام” انجام داده بود، یاد کرد و مدعی شد: «وی با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.»
پرونده زاغری برای ادامه رسیدگی‌ها به دادستانی تهران انتقال یافت و پس از انجام تحقیقات با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارسال شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، زاغری را به پنج سال حبس محکوم کرد که این محکومیت در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

18 − هجده =