نامه جمعی از زندانیان سیاسی خطاب به ابراهیم رییسی در خصوص مشکلات زندان اوین

ابراهیم رییسی، رییس دستگاه قضایی کشور، روز شنبه ۲۵ خردادماه ۹۸ طی فراخوانی از مردم خواسته‌بود که در خصوص وضعیت قوه قضاییه اطلاع رسانی کنند.

شماری از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین، در همین خصوص طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضاییه، پاره‌ای از مسائل و مشکلات موجود در این بند را طرح کردند.

این زندانیان در نامه سرگشاده خود که نسخه‌ای از آن در اختیار گذار قرار گرفته است، به مشکلاتی از قبیل “عدم رعایت تفکیک جرایم، وجود انواع مواد مخدر در این بند، آمار بالای زندانیان، وضعیت بد بهداشتی، عدم پاسخگویی دادیاری و دادستانی به خواسته‌های زندانیان و خانواده‌های آن‌ها”، اشاره کرده‌اند.

این نامه را بخوانید:

ما جمعی از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین به پاره‌ای از مشکلات این بند از زندان اوین اشاره می کنیم.
در بند هشت زندان اوین به هیچ وجه آئین‌نامه داخلی زندان‌ها رعایت نمی‌شود:

۱. تفکیک جرایم وجود ندارد و زندانی‌های مختلف با انواع جرایم اعم از مواد مخدر، مالی، سیاسی و … در کنار هم تحمل کیفر می‌کنند.

۲. انواع مواد مخدر و روان گردان موجود به راحتی قابل دستیابی است. اما، بسیاری از کتب و نشریاتی که مجوز انتشار و شابک دارند اجازه ورود به بند ۸ را نمی‌یابند.

۳. این بند بسیار شلوغ است، هر اتاقی چندین نفر کف‌خواب دارد (کسانی که تخت خواب ندارند و کف اتاق می‌خوابند) و تعداد زیادی از زندانیان در حسینیه‌های سالن‌ها می‌خوابند.

۴. وضعیت بهداشت و درمان بسیار بد است و زندانیان مجبورند که با هزینه شخصی خود به درمان بپردازند و کسی که از عهده هزینه درمان خویشتن بر نیاید، امکان درمانش وجود ندارد.

۵. دادیاری و دادستانی به زندانیان و خانواده‌های آنان پاسخگو نیستند و زندانیان نمی‌دانند از کدام امکان و مسیر پیگیر پرونده و مسائل مربوط به آن باشند.

۶. روند رسیدگی به مسائل و مشکلات زندانیان سیاسی بسیار طولانی است و گاها یک نامه اعزام به بیمارستان یا مرخصی و یا آزادی مشروط ماه‌ها طول می‌کشد که پاسخ داده شود.

۷. استفاده از مجرمین و زندانیان به عنوان انتظامات و خدمات که بر خلاف نص صریح آئین‌نامه است.

۸. وضعیت و کیفیت بسیار بد غذای زندان و محصولاتی که در فروشگاه‌های زندان ارائه می‌شوند و تفاوت قیمت محصولات با خارج از زندان و غیره.

به این موارد باز هم می‌توان افزود اما بنابر اصل «مشت نشانه خروار است»، به همین موارد اکتفا نموده تا گوشه‌ای از واقعیات جاری در زندان‌های ایران را نشان داده باشیم.

امیدواریم که با حضور شما در مقام ریاست قوه قضاییه به وضعیت زندان‌ها نیز رسیدگی شود.

فرشید شجاعی (احمد)
مطلب احمدیان
علیرضا گلی پور
محمد پارسی
محسن حاج محمدی
عبدالله قاسم‌پور
نصرالله لشنی
مجید آذرپی
محمدرضا امیدی
زمان فدایی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

ده − هفت =