کشته شدن یک کولبر و یک کاسبکار کُرد با شلیک مستقیم نیروهای مرزی

در پی شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی، یک کولبر و یک کاسبکار کُرد جان خود را از دست دادند.

روز چهارشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۸، «گوران عزیززاده» حین کولبری در کوهستان «نلکمین» واقع در نزدیکی روستای مرزی «هانه‌گرمله» براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی سپاه کشته شد. همچنین در همان روز «یونس آلتون» که به براثر اصابت گلوله از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بیمارستان تحت درمان بود به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، نیروهای مرزبانی مستقر در نزدیکی روستای مرزی «هانه‌گرمله» از توابع  نودشه در استان کرمانشاه به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی، گروهی از کولبران را هدف قرار داده‌اند که براثر شلیک مستقیم این نیروها «گوران عزیززادە» کولبر ٢۵ ساله کُرد و از اهالی این روستا به دلیل اصابت گلوله به بدنش کشته شد.

همچنین به گزارش منابع محلی، «یونس آلتون»، کاسبکار ٢۶ ساله کُرد و از اهالی روستای «نمنجه» از توابع پیرانشهر روز یکشنبه ۹ تیرماه براثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در روستای «زیویه و ماشکان» مورد اصابت گلوله قرار گرفت و روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه به دلیل شدت جراحات وارده دریکی از بیمارستان‌های شهر ارومیه جان خود را از دست داد.

از آغاز سال ۹۸ تاکنون ده ها تن از کولبر در مناطق مرزی براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی شدند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرانی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزدی ناچیز اقدام به حمل کالا از ایران به عراق و برعکس از نقاط «غیررسمی‌ گمرکی» می‌کنند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 × 5 =