عفو بین الملل؛ مصونیت عاملان قتل‌های زنجیره‌ای و آزار خانواده‌های قربانیان باید متوقف شود

سازمان عفو بین الملل به مناسبت نوزدهمین سالگرد قتل تعدادی از روشنفکران، نویسندگان و مخالفان سیاسی به دست ماموران وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای آورده است “خانواده‌های قربانیان نه تنها شاهد مصونیت آمران و عاملان از محاکمه و مجازات هستند،‌ بلکه خود نیز با آزار و اذیت‎های مختلف روبر هستند. آن‌ها ازحق برگزاری آزادانه و علنی مراسم یادبود برای عزیزان‌شان محروم گشته‌‌اند و به دلیل فعالیت در راستای حقیقت طلبی و دادخواهی مورد انواع اتهامات بی اساس امنیتی، بازجویی‌های خودسرانه و حتی محاکمه‌ ناعادلانه قرار گرفته‌اند.”

 عفو بین‌الملل طی این بیانیه خواستار تغییر رویکرد امنیتی مقامات ایران در قبال خانواده‌های قربانیان و حرکت به سمت رویکردی مبتنی بر جبران و ترمیم جنایت‌های گذشته شده است.

این سازمان در بیانیه خود تاکید کرده است “با گذشت ۱۹ سال از قتل‌های فراقضایی تعدادی از روشنفکران، نویسندگان و مخالفان سیاسی به دست ماموران وزارت اطلاعات ایران، خانواده‌های قربانیان نه تنها شاهد مصونیت آمران و عاملان از محاکمه و مجازات هستند،‌ بلکه خود نیز با آزار و اذیت‎های مختلف روبر هستند. آن‌ها ازحق برگزاری آزادانه و علنی مراسم یادبود برای عزیزان‌شان محروم گشته‌‌اند و به دلیل فعالیت در راستای حقیقت طلبی و دادخواهی مورد انواع اتهامات بی اساس امنیتی، بازجویی‌های خودسرانه و حتی محاکمه‌ ناعادلانه قرار گرفته‌اند.

عفو بین‌الملل خواستار تغییر رویکرد امنیتی مقامات ایران در قبال خانواده‌های قربانیان و حرکت به سمت رویکردی مبتنی بر جبران و ترمیم جنایت‌های گذشته است. مقامات ایران باید به جای تاختن بر خانواده‌های دردمند، خواست‌های به حق آن‌ها در زمینه حقیقت و دادخواهی را به جا آورند و عاملان و آمران این جنایت را منطبق با استاندارهای بین‌المللی محاکمه و مجازات کنند.

مقامات ایران همچنین موظف هستند که حقایق مربوط به بستر سازمانی و فرایند برنامه ریزی و پیش‌برد قتل‌ها را برای خانواده‌ها و عموم جامعه آشکار کنند و اجازه دهند که خانواده‌ها و مدافعان حقوق بشر نظرات خود را آزادنه و بدون ترس از آزار و اذیت ابراز کنند. این‌ اقدامات برای پایان‌دادن به پدیده فراگیر مصونیت در ایران ضروری هستند.”

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × 3 =