ممانعت از آزادی رضا ملک علیرغم اتمام دوران محکومیت؛ انتقال به قرنطینه

رضا ملک زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ اوین، که علیرغم اتمام دوران محکومیت دو ساله خود، کماکان در زندان به سر می‌برد، روز گذشته، در بازدید مدیر کل زندان‌های استان تهران و هیئت همراهش از این زندان، پس از بیان اعتراضاتش، به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد.

به گزارش گذار، رضا ملک زندانی سیاسی، علیرغم پایان دوران محکومیت خود کماکان در زندان به‌سر می‌برد، این زندانی سیاسی که از بیماری کمر و ستون فقرات رنج می‌برد اما مسئولین قضایی و امنیتی از اعزام وی به بیمارستان خودداری می‌کنند.

روز گذشته، یک‌شنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، در پی بازدید مدیرکل زندان های استان تهران به همراه برخی از مقامات قضایی از اندرزگاه ۴ زندان اوین، رضا ملک در گفتگو با آنان با اشاره به اتمام دوساله دوران محکومیت خود در خرداد ماه سال جاری، از آنان سوال کرد: «چرا او را بطور غیرقانونی نگه داشته اند؟ و چرا در این مدت دو سال او را به بیمارستان نفرستادند؟ حتا چنگیز به یاسا یا قانون پایبند بود اما شما و مقامات حکومت ، به قانون خودتان نیز عمل نمی‌کنید »

رضا ملک با  اشاره به  اصل تفکیک جرایم در زندان ها افزود: «نتیجه این قانون شکنی سبب مرگ علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی در فشافویه شد و به جهت این همه بیدادگری ناچارم بگویم ؛ مرگ بر دیکتاتور . مرگ بر … »

در ادامه این اعتراضات، جو زندان به هم ریخته و ماموران او را به قرنطینه زندان اوین منتقل می‌کنند.

غلامرضا مکعیان (رضا ملک)، زندانی سیاسی، اوایل سال ۱۳۹۷، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و با ریاست قاضی مقیسه، در دادگاهی که زمان برگزاری آن تنها ۹۰ ثانیه به طول انجامید، به اتهامات «تشویش اذهان عمومی»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به ده سال حبس تعزیزی محکوم شد محکومیت وی در تیرماه همان سال، با رای دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. که بر اساس قانون ۱۳۴ مجازات اسلامی، از این میزان ۲ سال آن قابل اجرا است.

غلامرضا مکعیان مشهور به رضا ملک، از مسئولان سابق وزارت اطلاعات که به دلیل افشای برخی از زوایای قتل‌های زنجیره‌ای پاییز ۱۳۷۷، از ۱۲ تیرماه ۱۳۸۰ تا فروردین‌ماه ۱۳۹۳ را در زندان به سر برد و پس از حدود ۱۳ سال زندان آزاد شده بود.

این زندانی امنیتی – سیاسی در سال ۱۳۹۱ زمانی که در زندان به سر می‌برد در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه مجدداً به یک سال زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

رضا ملک، مجدداً در آبان ماه سال ۱۳۹۴ در پی شرکت در تجمعات اعتراضی و صلح‌آمیز در مقابل زندان اوین بازداشت و در اواخر دی‌ماه با قید کفالت از زندان آزاد شد.

وی مجددا در اواخر اردیبهشت ۹۶ با حمله ماموران پلیس امنیت به منزل مادری اش بازداشت شده و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی اش به زندان اوین منتقل شد

رضا ملک معاون تحقیق و بررسی وزارت اطلاعات ایران در دوران علی فلاحیان بوده است. او در پی ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای، اقدام به افشای برخی مستندات نمود و در پی آن دستگیر گردید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده + 5 =