راحله احمدی، مادر صبا کرد افشاری بازداشت شد

مادر صبا کرد افشاری،‌ فعال مدنی و از مخالفان حجاب اجباری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

«راحله احمدی»، مادر صبا کرد افشاری، روز چهارشنبه ۱۹ تیر، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد. صبا کردافشاری، دختر راحله احمدی از روز شنبه ۱۱ خردادماه در بازداشت به سر می‌برد و در حال حاضر از وضعیت او اطلاعی در دست نیست.

صدای آمریکا بر اساس گزارش‌های موجود در خصوص دلیل بازداشت خانم احمدی نوشته است که این بازداشت به هدف تحت فشار قرار دادن فرزند او صبا کردافشاری صورت گرفته که طی هفته‌های اخیر برای انجام مصاحبه تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته است.

به گفته منابع مطلع، به راحله احمدی پس از بازداشت در دادسرا اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با رسانه‌های معاند» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» تفهیم اتهام شد و پس از انتقال به قرنطینه زندان قرچک ورامین به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بنا بر این گزارش، ماموران امنیتی به راحله احمدی گفته‌اند زمانی که صبا جهت اعتراف در مقابل دوربین نشست وی را آزاد خواهند کرد.

روز سه‌شنبه ۱۸ تیر، «مسیح علینژاد» خبرنگار و فعال حقوق زنان، ویدئویی از مادر صبا کرد افشار در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که در آن خانم احمدی در آن اعلام می‌کند: «می‌خواهند از دخترم اعتراف اجباری بگیرند، مادران ایرانی اگر بترسید و سکوت کنید سراغ همه می‌آیند.»

صبا کردافشاری، روز سه‌شنبه ۱۱ تیرماه، از زندان زنان قرچک ورامین (شهر ری) به مکان نامعلومی منتقل شده‌است و از آن زمان پیگیری‌های نزدیکان این فعال مدنی برای اطلاع از وضعیت او نتیجه‌ای در پی نداشته‌است.

انتقال این زندانی سیاسی جهت ادامه بازجویی‌ها و تحت فشار قرار دادن برای مصاحبه تلویزیونی صورت گرفته است.

صبا کردافشاری روز شنبه ۱۱ خردادماه در منزل پدری خود بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. وی پس از ۱۱ روز بازجویی و فشار برای اعتراف تلویزیونی روز سه شنبه ۲۱ خردادماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد و تاکنون از حق داشتن وکیل و مشاوره حقوقی محروم بوده است.

گفتنی است، در تفهیم اتهام اولیه به صبا کردافشاری اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق گروهک معاند و طرح براندازی نرم، اشاعه فساد و فحشا و پیاده روی بدون حجاب، اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی از طریق ارتباط با مسیح پولی نژاد [مسیح علی‌نژاد] و خبرگزاری هرانا» را ابلاغ کرده‌اند.

صبا کردافشاری پیش از بازداشت در خصوص مسایل حقوق بشری همچون زندانیان سیاسی گمنام، اقلیت‌های مذهبی و زنان فعالیت می‌کرد.

وی پیشتر در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات مردمی به موج گرانی‌ها نیز بازداشت شده بود. وی که در این بازداشت به یک سال زندان محکوم شد، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، بدون اینکه درخواست عفو داده باشد از زندان آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × دو =