علی ربیعی، بازداشت «فریبا عادل‌خواه» پژوهشگر دوتابعیتی را تایید کرد

علی ربیعی، سخنگوی دولت روز یکشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸، خبر بازداشت فریبا عادلخواه، پژوهشگر ساکن فرانسه را تایید کرد.

ربیعی در پاسخ به سئوالی درباره بازداشت خانم عادلخواه گفت: “اطلاعی در این زمینه ندارم، خبر را شنیدم و نمی‌دانم چه کسی و به چه دلیلی وی را بازداشت کرده است.”

فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۳۹۸ پس از بازگشت به ایران، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود بازداشت شده است.

این پژوهشگر دو تابعیتی که به همراه دوست فرانسوی‌اش به ایران مراجعه کرده بود در منزل خود در تهران بازداشت شده است.

از علل بازداشت و اتهامات وارده به فریبا عادل‌خواه اطلاع دقیقی در دست نیست اما به گفته منابع خبری در شبکه‌های اجتماعی، وی در سلول‌های انفرادی بند دو الف اطلاعات سپاه نگه‌داری می‌شود.

منابع ایران وایر نیز در این خصوص می‌گویند که او به همراه یک دانشجوی فرانسوی، مدتی از اقامت‌اش در ایران را در شهر قم ساکن بوده است. طی ماه‌ها و سال‌های اخیر فریبا عادل‌خواه پیرامون حوزه‌های علمیه قم تحقیق می‌کرد و در همکاری با مراکز آکادمیکی که با آن‌ها کار می‌کرد، بارها روحانیون قم را برای شرکت در سمینارهای مختلف به پاریس می‌آورده است.

فریبا عادلخواه، جامعه شناس و پژوهشگر ساکن پاریس،‌ علاوه بر حضور در مجامع علمی کشورهای مختلف جهان، در دانشگاه‌های ایران نیز با موضوعاتی چون اقتصاد و سیاست سخنرانی‌هایی را انجام می‌داده و به طور مرتب در حال تردد به ایران بوده است.

«فریبا عادل‌خواه» یکی از پژوهشگران بنیاد ملی علوم سیاسی پاریس است که یک مرکز دولتی محسوب شده و اختصارا با نام «علوم سیاسی» شناخته می‌شود. این بنیاد با «تعلیم و تربیت»، «تحقیق علوم» با ۱۲ لابراتوار تحقیقاتی، «آرشیو آمورزشی» و یک «کتابخانه‌ی غنی»، ۶۰ محقق دارد که نیمی از این محققان، وابسته به مرکز دولتی CNRS هستند و نیمی دیگر آن در استخدام علوم سیاسی ‌پاریس قرار دارند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 − 4 =