محکومیت حسین جنتی، شاعر اهل ورامین به شش ماه حبس

حسین جنتی، شاعر اهل ورامین، که پیش‌تر در پی شعرخوانی در دانشگاه اصفهان، بازداشت و سپس تا اتمام مراحل دادرسی با وثیقه  آزاد شده بود، از سوی دادگاه انقلاب اصفهان به حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش گذار، شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان، حسین جنتی، شاعر منتقد حکومت جمهوری اسلامی را با اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

دادگاه این شاعر اهل ورامین روز دوشنبه ۱۷ تیرماه در شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان برگزار شده بود.

او در یادداشت کوتاهی خبر داده که ظرف بیست‌روز آینده به این رای اعتراض‌ خواهد کرد.

وی همچنین پیش تر در ۱۳ تیرماه نوشته بود که “پرونده‌ی اصفهان چند روز پیش “مختومه” اعلام‌ شد اما نمی‌دانم به چه دلیل دوباره با همان اتهام “تبلیغ‌علیه‌نظام” در شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان گشوده شده است.”

حسین جنتی که طی سال‌های اخیر اشعار انتقادی‌اش، نسبت به وضعیت کشور و سیاست‌های سران جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی مورد اقبال عمومی قرار گرفته‌، از سوی ماموران اطلاعات سپاه اصفهان در روز یک‌شنبه ۱۲ خردادماه بازداشت و روز پنج‌شنبه ۱۶ خردادماه ۱۳۹۸ با سپردن وثیقه به صورت موقت از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد.

پیش تر گزارش شده بود که اطلاعات سپاه اصفهان از جنتی به دلیل شعرخوانی در یک برنامه دانشگاهی شکایت کرده و او به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

او پس از آزادی از زندان طی یادداشتی رفتار ماموران را، (جز یکی دو مامور و سرباز که نمی‌شناختند) در طول مدت بازداشتش خوب توصیف کرده و در بخشی از این یادداشت نوشته: «نمی‌دانم چه‌کسی از کجا و چطور تماس گرفته بود با مسئولان که ناگهان ساعت دوازدهِ شبِ روزِ تعطیل مرا خواستند و بسیار دوستانه، دلسوزانه و به شدت پیگیر و مصمم ترتیبِ آزادی موقت مرا با وثیقه دادند و حتی چندساعت پیش از آزادی با احترام گفتند: دستور داده‌اند این چندساعت باقیمانده را که میهمان ما هستید شما‌را به مکان دیگری که در شانتان باشد ببریم. چیزی‌نیست دوستان،گمانِ بد برده‌اند، تحقیق خواهند کرد، حرف‌خواهیم‌زد و به وعده‌ی الهی حل خواهد شد…».

این شاعر در سال ۸۹ در جلسه شعرخوانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی حاضر بوده و شعر نیز خوانده‌است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی زبان اشعار او را «نترس» و انتقادی توصیف کرده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

15 + 17 =