در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزی، یک کولبر جوان کشته شد

محمد(بریاجی) ابراهیم‌زاده، کولبر جوان کُرد، براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران در ارتفاعات مرزی  سردشت کشته شد.

روز دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸، محمد(بریاجی) ابراهیم‌زاده از اهالی روستای «گولان» از توابع سردشت براثر شلیک نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران مستقر در ارتفاعات مرزی سردشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

به گزارش منابع محلی، نیروهای مرزبانی مستقر  در منطقه‌ مرزی «دوله‌بی» سردشت به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی گروهی از کولبران را هدف قرار داده‌اند که براثر شلیک مستقیم این نیروها آقای ابراهیم‌زاده به دلیل اصابت گلوله به بدنش کشته شد.

از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا کنون ۲۵ کولبر و کاسبکار براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی و نظامی، سرما و بهمن، غرق شدن در رودخانه، سقوط از ارتفاع و انفجار مین در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه کشته شدند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرانی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزدی ناچیز اقدام به حمل کالا از ایران به عراق و برعکس از نقاط «غیررسمی‌ گمرکی» می‌کنند.

اسامی کولبران و کاسبکاران کشته از ابتدای سال ۱۳۹۸ که توسط کمپین احراز شده به شرح زیر است:

بهروز چتوزادە، بهمن روشنی،  یوسف جسوری نالوس، حسین شمع زادە،سیروان پشنگ، افشین لطفی، طاهر درانگ، عباس قادرزادە، نعمت سعادت پور، رئوف خالدنژاد، صادق عزیزی، هادی موسی زادە، اسعد بورکە، کیوان امین زادە، آرام زردە، حسام محبی، محمدرسول عزیزی، خالد سلیمی، ئاکام باردل، محمد حسین زادە، هیمن صالح پور، طاهر درانگ، گوران عزیززادە، منصور گرژە و بریاجی ابراهیم‌زاده

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

15 − 14 =