زندان وکیل‌آباد مشهد؛ اعزام به مرخصی مرتضی پرهیزگار

مرتضی پرهیزگار شهروند ساکن مشهد که در اعتراضات دی‌ماه ۹۶ بازداشت و به زندان محکوم شده‌بود، به مرخصی اعزام شد.

ساعت ۵ بعد از ظهر روز یک‌شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸، مرتضی پرهیزگار که در حال سپری کردن دوران محکومیت ۳ سال و نیم حبس خود در زندان وکیل‌آباد مشهد است، برای مدت ۵ روز به مرخصی آمد.

آقای پرهیزگار روز نهم دی‌ماه ۱۳۹۶ در حاشیه اعترضات سراسری آن‌زمان در مشهد بازداشت شد و آذرماه ۹۷ در شعبه ۱۳۱ دادگاه کیفری این شهر، با اتهاماتی از قبیل “توهین به رئیس جمهور” و “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی” به تحمل ۱ سال و نیم حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و در پرونده ای دیگر در شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری، با اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» محاکمه و به ۷ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد.

بنا به گفته یک منبع مطلع احکام صادره علیه آقای پرهیزگار بر اساس اعمال قانون جدید مجازات اسلامی ادغام شد و در دادگاه تجدیدنظر به سه و نیم سال کاهش یافته و او تا این روز ۱۹ ماه از حبس خود را پشت سر گذاشته است.

در اعتراضات دی‌ماه، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. بنا بر گزارش منابع خبری طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره گفته بود: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تامین وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شدند.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت و نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات سراسری پاسخ دادند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 × 3 =