گزارشی از تجمع اعتراضی ایرانیان مقابل سفارت ایران در برلین

شماری از ایرانیان خارج از کشور روز سه‌شنبه ۸ مردادماه ۹۸ برابر با ۳۰ جولای ۲۰۱۹، روبروی سفارت ایران در برلین تجمعی برای حمایت زندانیان عقیدتی و سیاسی برگزار کردند.

این تجمع اعتراضی از طرف نهاد اجتماعی بین‌المللی حقوق بشر در آلمان (IGFM) با موضوع آزادی مذاهب در ایران برنامه‌ریزی شده بود.

در این برنامه، مدیر این این نهاد حقوق بشری (IGFM) آقای مارتین لسنتین (Martin Lessenthin) از دفاع حقوق همه مذاهب در ایران سخن گفت و از همه کسانی که تغییر مذهب می‌دهند، دفاع کرد.

او همچنین از فشارهای وارده بر جامعه مسیحیان، بهائیان و دراویش و گروه‌های دیگر عقیدتی در ایران صحبت کرد.

سخنران بعدی نماینده مسیحیان در مجلس آلمان آقای Uwe Heimwski بود.

او یاد آور شد؛ “همه ملت‌ها باید از جنگ جهانی دوم درس بگیرند، چرا که اساس آن مقابله با مذهب بود. امروزه همه کشورها، ملیت‌ها عقاید و مذاهب باید بتوانند در کنار هم زندگی کنند. نبودن آزادی مذهب در ایران باعث مهاجرت آنها به دیگر کشورها شده است و این باید برداشته شود. مذاهب هم باید دیگرانی که پایبند به دینی نیستند و اعتقادی ندارند احترام بگزارند.”

سخنران سوم خانم شیرین جاوید فعال حقوق بشر و از هواداران محمدعلی طاهری بود.

او بیان کرد “با وجود اینکه حکومت ایران نقض حقوق بشر را در ایران به طور جدی انکار می‌کند، اما نمونه های بسیاری هست که مثال زدنی است.”

خانم جاوید در این سخنرانی گفت: «سخنان من ساده هستند، آن‌ها حقایق را بیان میکنند. آنها شامل اندوه خانواده‌ها، زنان، مردان و کودکان هستند‌. آنها فراخوانی هستند برای سازمان های بین المللی، ایالتی و مدنی.
رژیم در ایران با نقض غیر قابل توصیف حقوق انسانی، شهروندان خود را با قدرتی که دارد،سرکوب میکند. علیرغم انکار این واقعیت توسط نمایندگان رژیم ، نمونه های زیادی وجود دارد.
من ابتدا اشاره میکنم به رهبر ۹۳ ساله دراویش گنابادی، نور علی تابنده که در بازداشت خانگی نگهداری میشود زیرا رژیم ایران میخواهد بر جانشینی او نظارت کند و در نتیجه منافع سیاسی خود را تنظیم کند.برای آقای تابنده تماس راحت با افراد موردنظر وی بسیار محدود است.اعضای گروه با نامه های جعلی از طرف ایشان، از او دور نگه داشته میشوند.بیش از ۲۰۰ نفر از دراویش بدون قضاوت دادگاهی و کیفرخواست در زندان نگه داشته میشوند. دیگر کافی است!
نمونه دوم آقای محمد علی طاهری است که به دلیل راه های جایگزین درمانی خود به میلیون ها هوادار رسیده است او بنیانگذار گروه معنوی عرفان حلقه است. وی پس از مدت طولانی ماندن در زندان و چندین مجازات اعدام که پشت سر گذاشته است تحت بازداشت خانگی است. آقای محمد علی طاهری همچنین ممنوع الخروج از کشور است و توسط عوامل سپاه انقلاب و حکومت تهدید به ترور و مورد آزار و اذیت قرار میگیرد. بسیاری از پیروان و مربیان تعالیم وی مورد اذیت و آزار ،بازداشت قرار گرفته اند . یک بی عدالتی بی نظیر! دیگر کافی است!
در مورد هزاران زندانی سیاسی و عقیدتی که در زندان های ایران چندان شناخته شده نیستند. آنها در معرض شرایط غیر انسانی قرار دارند. بسیاری بیمار هستند. رژیم از دادن درمان و داروهای مناسب به آنها خودداری میکند. دیگر کافی است!
ما بدین وسیله از دولت آلمان میخواهیم که برای همه زندانیان مبارزه کند و اجازه ندهد که رژیم ایران به راحتی به کار خود ادامه دهد. اسامی زندانیانی را به نمایندگی از همه دیگر زندانیان میخوانم:
۱.سپیده قلیان خبرنگار و در اعتصاب غذا
۲.امیر حسین محمدی فر ،خبرنگار و در اعتصاب غذا
۳.ساناز الهیاری، خبرنگار
۴.سهیل عربی ،وبلاگ نویس
۵.ناهید بهشید، مربی عرفان حلقه
۶.ندا ناجی، فعال کارگری
۷.مرضیه امیری، خبرنگار
۸.عاطفه رنگرز، فعال حقوق زنان و فعال مدنی
۹.آنیشا اسداللهی، معلم
۱۰.شکوفه یداللهی، درویش
۱۱.نازیلا نوری ،درویش
۱۲.الهام احمدی ،درویش
۱۳.شیما انتصاری ،درویش
۱۴.سیما انتصاری ،درویش
۱۵.سپیده مرادی، درویش
۱۶.محمد حبیبی ،معلم
۱۷.محمد بهشتی لنگرودی، معلم
۱۸. هومن جوکار ،فعال محیط زیست
۱۹.مراد طاهباز، فعال محیط زیست
۲۰.سپیده کاشانی،فعال محیط زیست
۲۱.نیلوفر بیانی،فعال محیط زیست
۲۲.ظاهر قدیریان،فعال محیط زیست
۲۳.امیرحسین خالقی، فعال محیط زیست
۲۴. عبدالله کوهپایه،فعال محیط زیست
۲۵.حسین کمانگیر ،فعال محیط زیست
۲۶.امیر امیر قلی، فعال محیط زیست
۲۷.اسماعیل عبدی، معلم
۲۸.روح الله مردانی،معلم
۲۹.مژگان کشاورز، فعال حقوق زنان
۳۰.سعید شیرزاد، فعال حقوق بشری
۳۱.منیره عربشاهی، فعال حقوق زنان
۳۱. اسماعیل بخشی، فعال کارگری
۳۲.آرش صادقی،فعال حقوق بشری
۳۳.یاسمن آریانی،فعال حقوق زنان
۳۴.آنها دائمی،فعال حقوق بشری
۳۵.اسماعیل بخشی، فعال کارگری
۳۶.لیلا حسین زاده، فعال دانشجویی
و…..
این لیست اصلا کامل نیست.
با سپاس از توجه شما.
شیرین جاوید فعال حقوق بشر و مربی عرفان حلقه»

در این تجمع شمار زیادی از ایرانیان که خواهان آزادی در ایران و همچنین تغییر حکومت ایران هستند هم حضور داشتند.

اعضای نهاد بین المللی حقوق بشری (IGFM) آلمان. گروه عرفان حلقه در آلمان، انجمن کرامت و انجمن بهائیان، دراویش و مسیحیان مقیم برلین و اعضای برخی احزاب سیاسی در کنار هم خواهان تغییر و آزادی برای ایران شدند.

آنها همگی یک صدا خواهان آزادی تمامی زندانیان عقیدتی و سیاسی بدون قید و شرط شدند. و از دولت آلمان خواستند که از رژیم ایران حمایت نکند و از زندانیانی که در حال حاضر در زندان ها به سر میبرند پشتیبانی کند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × یک =