همراه با فرخ نگهدار «دیدار» کُلن آلمان؛ می ۲۰۱۹-بخش دوم

گفتگوی رضا بدیعی و فرخ نگهدار، فعال سیاسی و زندانی سیاسی سابق در کُلن آلمان در سلسله برنامه‌های «دیدار» در ۳ بخش صورت گرفت.

این برنامه‌ها از آن جهت «دیدار» نام گرفته که زندانیان سیاسی سابق و فعالان سیاسی در کُلن آلمان هر دو سال یک‌بار هم تحت همین عنوان گرد هم می‌آیند. افراد شرکت کننده در این برنامه، طی رژیم شاه بارها بازداشت شده و با احکام زندان مواجه شدند.

او در بخش اول این برنامه به معرفی خود می‌پردازد.

این فعال سیاسی چپگرا در بخش دوم برنامه «دیدار» اینطور نتیجه‌گیری می‌کند که سرنوشت ایران با جهان با توجه به رویدادهای سیاسی گره خورده‌است: «ما نمی‌توانیم تاثیر قدرت‌های بزرگ را در سرنوشت کشور خود نادیده بگیریم، اما نباید تاثیر مردم را هم ندید بگیریم.»

فرخ نگهدار، در طول دوران فعالیت‌های سیاسی خود فراز و فرودهای بسیاری را پشت سرگذاشت و همواره برای رسیدن به دموکراسی تلاش می‌کرد.

او در خانواده‌ای از طبقه متوسط شهری متولد شد که بیشتر آن‌ها تمایلات چپ داشتند.

آقای نگهدار در دهه ۲۰ شمسی به تهران می‌آید و بیشتر در حال و فضای آن دوران سیاسی ایران قرار می‌گیرد.

او از نوجوانی فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرده و مدتی را هم در دوران پهلوی در زندان سپری کرد.

این فعال سیاسی از ۶۰ سال پیش فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد. سال ۱۳۴۶ در حالی‌که حدودا ۲۰ ساله بود به زندان افتاد.

وی در دوران انقلاب ۵۷ رهبری فداییان خلق را بر عهده داشت که به دلیل رویکردهای سیاسی آن زمان مورد انتقادهای زیادی قرار گرفت و این انتقادات تا کنون نیز ادامه داشته‌است.

آقای نگهدار طی سال‌های اخیر بیشتر به تحلیل وقایع سیاسی ایران می‌پردازد و در هیچ گروه سیاسی فعال نیست.

در ادامه بخش دوم از فایل صوتی و تصویری مربوط به گفتگوی رضا بدیعی با فرخ نگهدار، در برنامه «دیدار» ماه می ۲۰۱۹ آمده‌است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیز دنبال کنید.)

.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

11 − 7 =