پشتیبانی ۱۴ نویسنده و شاعر از «بیانیه تکمیلی» ۱۴ کنشگر سیاسی در داخل کشور

 

۱۴ نفر از کنشگران سیاسی و مدنی در داخل کشور، با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود را با ” کلیت حکومت اسلامی و همه نهادها و قوای آن” اعلام کرده‌اند و خواستار “گذار و عبور کامل” از جمهوری اسلامی شده‌اند. این بیانیه جمهوری اسلامی را “نظامی برآمده از قوانین استبدادی” اعلام کرده و با نشانه گرفتن مبانی مفاسد این نظام یعنی “قانون اساسی، جایگاه ولی فقیه و رهبری”، خواستار مطالبات برحق بخش وسیعی از مردم ایران شده است. در این بیانیه تاکید شده است “هیچ راهی برای بازسازی و نوسازی این رژیم وجود ندارد” و”گذاروعبور کامل” و مسالمت آمیز از این رژیم، و دستیابی به “حکومتی دموکراتیک و سکولار که اعلامیه جهانی حقوق بشر سرلوحه مجلس آینده‌اش برای تدوین و تبیین یک قانون اساسی مدرن باشد»، خواست تدوین کنندگان این بیانیه است.

بدنبال انتشار این بیانیه، بیانیه‌های دیگری نیز منتشرشده است که از میان آن‌ها در بیانیه‌ای ۱۴ بانوی کنشگر مدنی ضمن پشتیبانی از”بیانیه تکمیلی” همراه با اعتراض به «آپارتاید جنسی»، خواستار «گذار کامل از نظام جمهوری اسلامی» و استقرار «حکومتی سکولار و دموکراتیک» شده‌اند.

ما امضا کنندگان زیر که دستیابی به خواست‌هایمان، یعنی آزادی اندیشه و بیان، و لغو هرگونه سانسور را در پرتو تحقق خواست‌های بیان شده در این بیانیه می‌بینیم، حمایت از این بیانیه را وظیفه و مسئولیت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خود و همه آزاداندیشان و آزادیخواهان ایران می‌دانیم.

ما ضمن اعتراض به دستگیری تعدادی از امضاء کنندگان بیانیه‌ها، خواستار آزادی این عزیزان و آزادی بدون قید و شرط همه زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. ما معتقدیم که حمایت و همگامی با این حرکت که از قلب جنبش آزادیخواهی در ایران آغاز گردیده، فرصتی تاریخی برای شکل گیری یک جنبش ملی و اتحاد تمام نیروهای صادق، راستین، آزادیخواه، دموکرات و مستقل است.
۲۲مرداد۱۳۸۹
۱۳ اگوست ۲۰۱۹

۱- مهدی استعدادی شاد (نویسنده و پژوهشگر)
۲- بهرام چوبینه (نویسنده و پژوهشگر)
۳- اسماعیل خویی (شاعر، نویسنده و مترجم)
۴- هادی خرسندی (نویسنده، شاعر و طنزپرداز)
۵- حسین دولت آبادی (نویسنده)
۶- ناصر رحمانی نژاد (نویسنده، نمایشنامه نویس، بازیگر و کارگردان تئاتر)
۷- ناصر زراعتی (نویسنده و سینماگر)
۸- ناصر شاهین پر (نویسنده)
۹- رضا علامه زاده (نویسنده و کارگردان سینما و تآتر)
۱۰- باقر مؤمنی (نویسنده و پژوهشگر)
۱۱- محمد محمدعلی (نویسنده)
۱۲- فرشته مولوی (نویسنده)
۱۳-هایده مغیثی (نویسنده و پژوهشگر)
۱۴- مسعود نقره کار (نویسنده و پژوهشگر)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 + بیست =