سوال و جواب حقوقی “ایران‌وایر”؛ آیا کارفرما با رضایت یا بی‌رضایت کارگر می‌تواند او را بیمه نکند؟

با سلام؛
یکی از مشکلات کارگران این است که برخی کارفرماها تمایلی به بیمه کردن آن‌ها ندارند و به دلیل احتیاج به شغل، مجبور به قبول این وضعیت می‎شوند. آیا اگر کارگران خود قبول کنند که بیمه نشوند، کارفرماها می‎توانند آن‌ها را بیمه نکنند؟

سلام؛
مطابق ماده ۱۴۸ «قانون کار جمهوری اسلامی ایران»، کارفرماها موظف به بیمه کارگران و مکلف هستند لیست آن‌ها را به سازمان تامین اجتماعی ارسال کنند. بنابراین اگر خود کارگران هم تمایلی نداشته باشند، مسوولیت کارفرماها منتفی نخواهد شد. این یک قاعده آمرانه در حقوق کار است و کارگر و کارفرما نمی‎توانند در این مورد توافق کنند. اگر کارفرما بدون بیمه کردن، کارگری را به کار گیرد، مرتکب تخلف شده است و کارگر می‎تواند از اداره کار تقاضای الزام کارفرما به بیمه کردن را کند و خسارت‎ مدتی که بدون بیمه کار کرده است را نیز بگیرد.
موفق باشید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار + پانزده =