بهرام مشیری در نشست سراسری گذار؛ یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸)

بهرام مشیری، مورخ و پژوهشگر برجسته، به عنوان مهمان در نشست سراسری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) شرکت کرد.

بهرام مشیری، در گفته‌های خود تاکید کرد که ما سابقه تاریخی در استبداد داریم و ایران زمانی که بعد از فتح‌علی شاه در آن زمان به ماجرای مدرنیته ورود کرد، ما به دو دیوار برخورد کردیم که دیوار خرافات و دیوار استبداد بوده‌است و این دو موضوع زمانی که مردم در مقابل استبداد و خرافات ایستادند خود را نشان داد.

آقای مشیری گفت:‌ «زمانی که موضوع نوشتن قانون اساسی شد، مشروعه خواهان در مقابل مشروطه خواهان صف کشیدند و با آن مقابله می‌کردند.»

آقای مشیری در ادامه توضیحات خود را در این خصوص ارائه داد.

در قسمت دیگری از صحبت‌های بهرام مشیری از رفراندوم صحبت شد و اینکه باید با احتیاط بیشتری با آن برخورد کرد، چرا که مردم از روحانیون گریزان شده و دین زده شده‌اند. وی همچنین از «قانون اساسی» سخن گفت که در خارج کشور نمی‌توان آن‌را نوشت و تاکید کرد که در داخل کشور باید به آن پرداخته شود. همچنین در خصوص قانون اساسی مشروطه توضیح داده‌شد که در آن حقوق مردم رعایت شده‌بود، اما مستبدین آن را زیر پا گذاشتند.

این مورخ و پژوهشگر اضافه‌کرد که تمام قدرت و همه مسائل کلان کشور در دست بیت رهبری است.

در این میان از جمله گفته‌شد که روحانیون در طول تاریخ همیشه با آزادی مخالفت می‌کردند و اکنون هم به نحو دیگری قدرت را در دست دارند و چیزی جلودار آن‌ها نیست.

از سوی دیگر آقای مشیری در این برنامه توضیح داد؛ وضعیت کنونی کشور طوری شده‌است که دیگر حیثیتی برای روحانی‌ها باقی نمانده‌است و اگر کسی هم دیندار باشد باید دین خود را از دست این آخوندها حفظ کند، هر چند اصلا موضوع دین یک مسئله کاملا شخصی است.

در انتهای برنامه در خصوص بیانیه‌‌ موسوم به ۱۴ تن که امضاء‌کنندگان طی آن، خواستار “عزل علی خامنه‌ای از رهبری و گذار از حکومت جمهوری اسلامی” شده‌اند، صحبت به میان آمد: «سیاست می‌تواند محلی باشد، یعنی هر کسی در حوزه خودش کار و فعالیت سیاسی کند و در مسیر جزئیات قرار بگیرد. خود را به لحاظ فکری قوی کند و به هر وجهی که برایش امکان دارد اقدام کند و اساسا مشکل مردم به دست خود مردم حل خواهد شد و ملت بزرگ ایران نباید منتظر قدرت‌های خارجی بمانند. آن‌ها [قدرت‌های خارجی] وظیفه‌ای برای آوردن آزادی ندارند و کار آن‌ها در طول تاریخ همواره استعمار و استثمار بوده‌است.»

در میانه برنامه نیز چند نفر از حاضرین و شرکت کننده‌گان سوالات خود را طرح کردند و آقای مشیری به پرسش‌‌ها پاسخ داد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل تصویری مربوط به سخنان بهرام مشیری، در جریان نشست وبیناری گذار روز یک‌شنبه ۲۵ آگوست ۲۰۱۹ (۳ شهریورماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیز دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

15 − یک =