«شبکه‌های همبستگی منطقه‌ای و جهانی ایجاد کنیم»

«شبکه‌های همبستگی منطقه‌ای و جهانی ایجاد کنیم»

«چگونه می‌توان به شکلی موثر از زندانیان سیاسی حمایت کرد و شیوه‌های حمایت از آنها را ارتقا داد؟» پاسخ فریدا آفاری، پژوهشگر چپ‌گرا و عضو اتحاد سوسیالیست‌های خاورمیانه به پرسش «زمانه» را در ادامه بخوانید.

▪️ نخست لازم است که  زندانیان سیاسی را به عنوان انسان های چند بعدی به مخاطبانمان معرفی کنیم.  زندگی نامه کوتاهی در مورد هر یک تهیه کنیم و در صورت امکان از نوشته های آنان نیز نقل قول کنیم.

 به شکل منطقه ای  به  موضوع حمایت از زندانیان سیاسی  بپردازیم.  خواست حمایت از آنان  را در بستر حمایت از زندانیان سیاسی در سوریه،  ترکیه،  عربستان سعودی،  فلسطین،  سودان و الجزایر و دیگر کشورهای منطقه قرار دهیم. (لطفا رجوع کنید به بروشور کارزار حمایت از فمینیست های خاورمیانه و شمال آفریقا.)

همزمان شبکه ای جهانی ایجاد کنیم. با فعالان مدافع زندانیان سیاسی در کشورهایی ارتباط برقرار کنیم  که مانند ایران  ادعای مبارزه با امپریالیسم  را دارند اما آزادیخواهان،  فعالان کارگری،  فمینیست ها و مدافعان حقوق بشر را می‌کشند یا به زندان می افکنند:  کشورهایی مانند روسیه،  چین،  ونزوئلا،  نیکاراگوئا. با  فعالان  حقوق زندانیان در آمریکا  که خود را “مدافع الغای زندان” می نامند همکاری کنیم.   سعی کنیم در فعالیت های گروه “زندگی سیاهپوستان اهمیت دارد” در آمریکا علیه خشونت پلیس و زندان شرکت کنیم و نشان دهیم که  چه شباهت هایی  بین خشونت دولت آمریکا و دولت  ایران در رابطه با کارگران،  جوانان معترض،  زنان و اقلیت های ستم دیده وجود دارد.

به پدیده رشد اقتدارگرایی سرمایه داری و تاثیر آن بر رشد تعداد زندانیان و زندان ها بپردازیم و تصویر بزرگ تر روند  جهانی  کنونی را برای خود و جامعه  روشن کنیم.  با فعالان مبارزه  علیه بهره کشی از زندانیان   و اردوگاه های   پناهجویان  گفتگو کنیم.

به محدودیت های سازمان های حقوق بشری واقف باشیم.  شبه ضد امپریالیسم بسیاری از فعالان چپ را به چالش بکشیم که   انتقاد از جمهوری اسلامی  را برابر با حمایت از ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان می دانند.   روشن کنیم که همبستگی با زندانیان سیاسی در ایران یکی از راه های مبارزه با رشد اقتدارگرایی جهانی است و  تا زمانی که ترقی خواهان خاورمیانه و شمال آفریقا نتوانند آزادانه سخن بگویند و برای کسب حقوق خود مبارزه کنند،  ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان نیز جنگ طلبی و اقتدارگرایی خود را  پیش خواهند برد و  گروه های دست راستی و نژادپرست  نیز  تقویت خواهند شد.

منبع: رادیو زمانه


اشاره: مسوولیت محتوای نوشتارها و مقاله‌های ارسالی، بر عهده نویسنده است و گذار (سامانه دموکراسی و داد)، دیدگاه‌ها و آرای مطرح شده در محتوای مطالب را ارزش‌گذاری نمی‌کند. هدف این سامانه مهیا کردن تریبونی آزاد برای بیان آرا و دیدگاه‌های مختلف در راستای گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفت − یک =