دادگاهی در فرانسه: “پایین کشیدن عکس ماکرون جرم نیست”

تصویر از دویچه‌وله فارسی

دادگاهی در فرانسه روز دوشنبه دو نفر را که به دلیل پایین کشیدن عکس امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور به «دزدی» متهم شده بودند تبرئه کرد.

دادستانی فرانسه برای این دو فعال ضد سیاست های محیط زیستی دولت فرانسه که یک مرد و یک زن ۳۲ و ۳۳ ساله هستند درخواست جریمه ۵۰۰ یورویی کرده بود.

به گزارش دویچه‌وله فارسی، این مرد و زن ماه فوریه گذشته (بهمن ماه) عکس امانوئل ماکرون را از دیوار ساختمان شهرداری منطقه دوم لیون به پایین کشیده بودند و با خود برده بودند. آنها از فعالان هوادار محیط زیست و منتقد سیاست های دولت فرانسه در زمینه تغییرات آب و هوایی هستند.

بنا به تصمیم قاضی دادگاه لیون این مرد و زن با پایین کشیدن عکس رئیس جمهوری یک شیء «با ارزش نمادین» را سرقت کرده بودند اما از آنجا که تغییرات آب و هوایی آینده «بشریت» را تهدید می کند اقدام اعتراضی آنها توجیه پذیر است. در این حکم آمده است که این دو نفر به دلیل «شرایط اضطراری» و با «انگیزه موجه» عکس رئیس جمهوری را از دیوار پایین کشیدند.

در حکم قاضی این دادگاه آمده است که معترضان با پایین کشیدن عکس امانوئل ماکرون به نوعی رئیس جمهوری فرانسه را به چالش کشیدند.

عکس رئیس جمهوری فرانسه در ساختمان شهرداری های فرانسه نصب شده است. دادستانی فرانسه اعلام کرده است که به حکم صادره اعتراض خواهد کرد.

فعالان هوادار محیط زیست و مخالفان دولت فرانسه ضمن استقبال از حکم صادره ابراز امیداری کرده اند که فشار حقوقی و قضایی بر کنشگران مخالف سیاست های دولت کاهش یابد.

به نظر شما اگر این اتفاق به هر دلیلی در ایران می‌افتاد چه حکمی در انتظار اقدام کنندگان این عمل اعتراضی می‌بود؟

نظر شما راجع به این مطلب چیست؟

نظرات خود را در کامنت ها بیان کنید. (نظرات حاوی الفاظ زشت منتشر نخواهد شد)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفت + نوزده =