نجف مهدی‌پور به بیمارستان منتقل شد

 

نجف (کاوه) مهدی‌پور، روزنامه‌نگار، به دلیل مشکلات حاد تنفسی به بیمارستان منتقل شد.

به گزارش گذار «سامانه دموکراسی و داد» روز سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه ۹۸، نجف (کاوه) مهدی‌پور، صاحب امتیاز و مدیر مسئول دو‌‌هفته‌‌نامه تعلیق شده‌ «باختر زمین» که روز پنج‌شنبه ۷ شهریور از زندان شهرستان دره‌شهر به زندان مرکزی ایلام منتقل شده‌بود، به دلیل مشکلات حاد تنفسی به بیمارستان مصطفی خمینی ایلام منتقل شد و به دستور پزشک متخصص این بیمارستان در بخش مراقبتھای ویژہ بستری شد.

یک منبع نزدیک به وی به گذار گفته است: «امروز سه‌شنبه در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ پس از مراجعه آقای رحیمی به شعبه اجرای احکام اردبیل، بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان منتقل شد.»

در دادنامه صادره این دادگاه که روز شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹٨ به این نویسنده و شاعر ابلاغ شده، آمده ‌‌بود با توجه به مدارک موجود در پرونده، از جمله ‌گزارش اداره اطلاعات استان اردبیل و متن پیاده شده سی‌دی سخن‌رانی و نحوه دفاعیات او که به طور ضمنی بر صحت اظهارات خود در سی‌دی را تأیید کرده، رأی صادره با استناد به ماده ۴۴۳ «قانون آیین دادرسی کیفری»، قطعی است.

رحیم غلامی بر اساس ابلاغیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۱۷ مرداد امسال از طریق سامانه الکترونیکی قوه قضاییه برایش فرستاده بودند‌، برای روز سه‌شنبه پنجم شهریور ۱۳۹٨ به شعبه یک دادگاه تجدیدنظر اردبیل احضار شده ‌بود.

اتهامات وارده به او در دادگاه بدوی، «عضویت در تشکیلات گاماج»، «تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیر واقع در جلسات فضای مجازی» و «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی» عنوان شده بود که از دو اتهام نخست تبرئه شد. اما «خدادادی»، رییس شعبه اول دادگاه انقلاب او را بابت اتهام آخر، به یک‌سال حبس تعزیری محکوم کرد.

یک منبع مطلع به گذار گفته ‌بود: «آقای غلامی در دادگاه تجدیدنظر ضمن رد اتهامات وارده، ادعاهای ذکر شده در پرونده را بی اساس دانسته و خواستار حفظ استقلال قوه قضاییه و عدم تبعیت از پرونده سازی های مسوولان امنیتی شد.»

دادگاه بدوی غلامی روز دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، در شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب اردبیل برگزار و حکم دادگاه روز یک‌شنبه ۲۶ خرداد به او ابلاغ شد.

رحیم غلامی ۱۳ اسفند سال ۱۳۹۷ در منزل شخصی‌ خود بازداشت و روز یک‌شنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه ۵۰ میلیون تومانی، به‌صورت موقت از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

این فعال مدنی که سابقه بازداشت‌های قبلی هم دارد، تاکنون چندین کتاب در عرصه فرهنگ شهروندان ترک آذری چاپ و منتشر کرده ‌است. کتاب‌های «فولکلوروموزدان بیر یارپاق»، «آتالار سوزو» و «فولکلور ناغیل لاری» او توسط انتشارات «یایلیق» به چاپ رسیده‌اند.

نزدیکان غلامی بازداشت او را مرتبط با تحقیقاتش در زمینه گردآوری لغت نامه ترکی آذربایجانی می‌دانند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × 3 =