تائید ضمنی باج‌خواهی محمدجواد ظریف؛ اگر بریتانیا میلیون‌ها پوند پرداخت می‌کرد، او هم برای آزادی زاغری تلاش می‌کرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تائید کرده در مقاطعی با مقامات بریتانیا درباره پرداخت پول در ازای آزادی یک بریتانیایی ایرانی تبار گفت‌و‌گو داشته است. به نوشته گاردین، ظریف گفته بود که اگر بریتانیا این پول را آزاد می کرد، او نیز برای رهایی نازنین زاغری از زندان رایزنی می کرد.

مبلغ مورد اختلاف در حدود ۴۰۰ میلیون پوند است که برای خرید تانک به بریتانیا پرداخت شده بود، اما از ۴۰ سال پیش در آن کشور مسدود شده است.

به نوشته گاردین، آقای ظریف گفته است که این پیشنهاد را ابتدا فیلیپ هموند، وزیر امورخارجه بریتانیا، پیش از ترک این سمت در سال ۲۰۱۶ مطرح کرده بود. او گفت که بریتانیا پیشنهاد داده بود اگر او برای آزادی نازنین زاغری-رتکلیف که در ایران زندانی است مداخله کند، بریتانیا صدها میلیون پوند پول مسدود شده ایران در آن کشور را آزاد خواهد کرد.

ظریف گفته است که جرمی هانت، وزیر خارجه سابق بریتانیا، به او گفته بود که «شما دنبال باج هستید» و ظریف پاسخ داد که این موضوعی است که فیلیپ هموند آن را ابتدا مطرح کرده بود.

به نوشته گاردین، ظریف همچنین گفته است که پیشنهاد آزادی نازنین زاغری همچنان زمانی که بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا شده بود، روی میز باقی مانده بود اما جرمی هانت، جانشین وی، این پیشنهاد را کنار گذاشت.

نازنین زاغری حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی – از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، و کامران قادری – در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

منبع: صدای آمریکا

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × یک =