نجف مهدی پور روزنامه‌نگار زندانی از بیمارستان به زندان منتقل شد

نجف (کاوه) مهدی‌پور، روزنامه‌نگار و صاحب‌ امتیاز زندانی نشریه تعلیق شده «باخترزمین» که به دلیل مشکلات حاد تنفسی به بیمارستانی در ایلام منتقل شده‌بود به زندان شهرستان دره‌شهر بازگردانده شد.

به گزارش گذار، روز سه‌شنبه ۹ مهرماه ۹۸، نجف (کاوه) مهدی‌پور، صاحب امتیاز و مدیر مسئول دو‌‌هفته‌‌نامه تعلیق شده‌ «باختر زمین» که روز سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه ۹۸، به دلیل مشکلات حاد تنفسی از زندان ایلام به بیمارستان مصطفی خمینی ایلام منتقل شده‌بود، با موافقت مقامات قضایی به زندان محل سکونت خود در شهرستان دره‌شهر بازگردانده‌شد.

یک منبع آگاه از وضعیت این روزنامه‌نگار زندانی می‌گوید: «آقای مهدی‌پور پیش‌تر از زندان دره‌شهر به زندان ایلام منتقل شده‌بود و روز سه‌شنبه ۹ مهر با اصرار و پیگیری خانواده‌اش از بیمارستان به زندان شهرستان دره‌شهر بازگردانده‌شد.»

یک منبع مطلع در خصوص انتقال وی به بیمارستان گفته‌بود: «آقای مهدی‌پور روزنامه‌نگار زندانی که اخیرا از زندان دره‌شهر به زندان مرکزی ایلام منتقل شده‌بود، در زندان دچار بیماری شده به حدی که قادر به راه رفتن نبود و روز گذشته نیز با مشکل حاد تنفسی به دستور پزشک متخصص در بیمارستان مصطفی خمینی ایلام در بخش مراقبت‌ھای ویژہ بستری شد۔»

این منبع افزود: «این روزنامه‌نگار زمانی که برای تحمل حبس به زندان منتقل شده‌بود، از لحاظ روحی و جسمی در شرایط خوبی به‌سر می‌بُرد و اکنون مقامات قضایی و مسئولان زندان باید پاسخگوی وضعیت سلامتی این زندانی باشند.»

آقای مهدی‌پور، که در حال سپری کردن حکم ۱ سال زندان خود در زندان شهرستان دره‌شهر بود پس از یک درگیری لفظی با رئیس کل زندان‌های ایلام، روز پنج‌شنبه ۷ شهریور به زندان مرکزی ایلام منتقل شده‌بود.

پیش‌تر یک منبع مطلع در خصوص دلیل انتقال این زندانی سیاسی به زندان ایلام به کمپین گفته‌بود: «روز چهارشنبه ۶ شهریورماه، آقای کشوری، رئیس کل زندان‌های ایلام برای سرکشی به زندان دره‌شهر می‌آید و آقای مهدی‌پور در حین سخنرانی او اعتراض کرده و محل سخنرانی را ترک می‌کند. فردای آن‌روز با دستور رئیس کل زندان‌های ایلام، او را به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند. خانواده این روزنامه‌نگار زندانی در پیگیری‌هایی که می‌کنند متوجه شدند که او به زندان مرکزی ایلام منتقل شده‌است، اما از حق ملاقات محروم است.»

آن زمان جمعی از فعالان فرهنگی-مدنی استان ایلام، خواستار پیگیری حقوق وی شده‌‌بودند و با توجه بیماری جسمی و روحی او و داشتن مادری بیمار و کودکی خردسال، از نهادهای حقوق بشری خواسته‌بودند که زندانیانی مانند او که کمتر از آن‌ها نام برده‌شده را کانون توجه خود قرار دهند.

نجف (کاوه) مهدی‌پور، صاحب امتیاز و مدیرمسئول دو‌‌هفته‌‌نامه تعلیق شده‌ «باختر زمین» که در دادگاه انقلاب ایلام به اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود، روز شنبه ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸ جهت اجرای حکم به زندان شهرستان دره‌شهر منتقل شده‌بود که پس از یک درگیری لفظی با رئیس کل زندان‌های ایلام، روز پنج‌شنبه ۷ شهریور به زندان مرکزی ایلام منتقل شد.

شعبه اول دادگاه انقلاب ایلام روز سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ این روزنامه‌نگار را به اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” مجموعا به تحمل یک‌سال حبس تعزیری محکوم کرد.

این حکم روز دوشنبه ۲ اردیبهشت‌ ۱۳۹۸، در شعبه پنجم دادگاه تجدیدنظر ایلام عیناً تأیید شد.

نجف مهدی‌پور صاحب‌امتیاز و مدیر مسئول دوهفته‌نامه‌ی تعلیق‌شده‌ی «باختر زمین» است.

نشریه‌ای که پس از انتشار مقالات انتقادی از سران‌ جمهوری اسلامی در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران تعطیل شد.

ایران کماکان در قعر جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان قرار دارد.

در گزارش سالانه رده‌بندی آزادی مطبوعات جهان در سال ۲۰۱۹، ایران از میان ۱۸۰ کشور، در رتبه ۱۷۰ قرار گرفته‌ و طی ماه‌های اخیر بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران افزایش یافته‌است.

همچنین ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۸ گزارش‌گران بدون مرز نیز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١۶۴ قرار داشت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه × 4 =