ابراهیم رئیسی، جمهوری اسلامی را «مدعی اروپا و آمریکا در زمینه نقض حقوق کودکان» دانست!

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قضایی با انتقاد از نقض حقوق کودکان در اروپا و آمریکا، جمهوری اسلامی را «مدعی اروپا و آمریکا در زمینه نقض حقوق کودکان» دانست! این اظهارات رئیس قوه قضائیه در حالی بیان می‌شود که حدود هفت میلیون کودک کار در ایران وجود دارد و طبق گفته مقامات مسئول تعداد زیادی از آنان بر اثر تجاوز جنسی به ایدز مبتلا شده‌اند.

با گذشت بیش از ۲۵ سال از پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون جهانی حقوق کودک، شرایط زندگی کودکان در ایران نه تنها بهبودی نیافته بلکه خشونت و تبعیض علیه کودکان به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته است. از سوی دیگر از زمانی که ابراهیم رئیسی ریاست قوه قضائیه را برعهده گرفته هیچ گام مثبتی برای احقاق حقوق کودکان برداشته نشده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، مسئولیت کیفری دختران نُه ساله و پسران ۱۵ ساله مانند بزرگسالان است و در صورت ارتکاب جرم به مجازات‌هایی چون اعدام محکوم می‌شوند. سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است و آمارهای رسمی، ثبت هزاران ازدواج زیر ۱۵ سال را تایید می‌کنند. کودکان اقلیت‌های اتنیکی از فرصت یادگیری زبان مادری‌ و آشنا شدن با هویت فرهنگی‌شان محروم هستند. کودکان اقلیت‌های مذهبی به دلیل عقاید مذهبی والدین‌شان مورد تبعیض و آزار و اذیت قرار می‌گیرند. نوجوانان همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا و ترنس‌جندر نیز در ایران در معرض تبعیض و خشونت‌هایی که شامل خشونت خانگی و خشونت پلیس می‌شود، قرار دارند.

منبع: اتحاد برای ایران

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

19 − 9 =