عفو ‌بین‌الملل اعلام کرد که مقامات ایران باید تمام محدودیت‌های مربوط به حضور زنان برای تماشای ‌مسابقات فوتبال را لغو کنند

در آستانه‌ی بازی مقدماتی جام جهانی فوتبال ایران مقابل کامبوج در ورزشگاه آزادی تهران در روز ۱۸ مهر ماه، عفو ‌بین‌الملل با انتشار یک بیانیه اعلام کرد که مقامات ایران باید تمام محدودیت‌های مربوط به حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای ‌مسابقات فوتبال را لغو کنند.

زنان برای اولین بار از زمان پس از مرگ تکان دهنده سحر خدایاری اجازه ورود به ورزشگاه را پیدا کرده اند. با این حال، مقامات تعداد بلیت‌های فروخته شده به زنان برای تماشای بازی فردا را محدود کرده‌اند. تنها چهار جایگاه در ورزشگاه که در مجموع شامل ۳۵۰۰ صندلی می‌شود به زنان اختصاص یافته است. ورزشگاه آزادی گنجایش ۷۸ هزار نفر را دارد.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات عفو بین‌المل در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: «اینکه ایران در پی اعتراضات جهانی به مرگ غم‌انگیز سحر خدایاری تصمیم گرفته به تعداد محدودی از خانم‌ها اجازه ورود به ورزشگاه دهد، یک اقدام نمایشی توسط مقامات است تا تصویری دروغین از خود نشان بدهند.»

«هر اقدامی جز رفع کامل ممنوعیت حضور آزادانه زنان در ورزشگاه‌ها توهین به یاد و خاطره سحر خدایاری است و تعرض به حقوق‌ همه زنانی که شجاعانه برای برای رفع این ممنوعیت تلاش کرده‌اند.»

«مقامات ایران به جای برداشتن قدم‌های ناقص در خصوص رفتارهای تبعیض‌آمیزشان با زنانی که می‌خواهند به تماشای مسابقات فوتبال بروند، باید همه محدودیت‌های حضور زنان در وزشگاه‌ها از جمله برای تماشای مسابقات لیگ داخلی، را بردارند. جامعه بین‌المللی از جمله فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، باید اطمینان حاصل کنند که زنان اجازه حضور در تمام مسابقات را دارند.»

«فیفا وظیفه دارد که موازین حقوق بشری را در تمام امور خود رعایت کند و با استفاده از اختیارات خود تحت اساسنامه‌اش، اقدامات قاطعانه و فوری برای رسیدگی به وضعیتی که اجازه داده تا مدت‌های طولانی ادامه داشته باشد، اتخاذ کند.»

فیفا به صورت علنی اعلام کرده که زنان باید اجازه ورود به همه ورزشگاه‌های فوتبال را داشته باشند. با وجود این، مقامات ایران هنوز محدودیت‌های مربوط به حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات فوتبال را لغو نکرده‌اند.

از ابتدای سال ۲۰۱۸، دست کم ۴۰ زن در ایران به خاطر تلاش برای ورود به ورزشگاه بازداشت شده‌اند و برخی از آن‌ها مورد تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند. عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد از همه کسانی که به خاطر تلاش برای ورود به ورزشگاه یا اعتراض به چنین محدودیت‌هایی مورد تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند، فورا و بدون قید و شرط رفع اتهام کنند.

منبع:عفو بین‌الملل

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × چهار =