کارشکنی در روند دادرسی آرشام رضایی و تشکیل دادگاه چند فعال مدنی دیگر

روز ۲۸ مهر ۱۳۹۸، «آرشام رضایی» از فعالان مدنی زندانی در بند ۴ زندان اوین، که پیشتر توسط قاضی مقیسه رئیس شعبه شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، به ۸ سال و شش ماه حبس محکوم شده بود بدون اطلاع قبلی به دادگاه فراخوانده شد.

آرشام (محمود) رضایی، کارگر شهرداری، سرپرست خانواده و یکی از فعالان مدنی است که در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۷ توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در خیابان «انقلاب» تهران بازداشت شد

او در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۷ به اتهامات «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، توسط قاضی محمد مقیسه به ۸ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده بود.

روز گذشته، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب بصورت شفاهی به این فعال مدنی اعلام کرده است که  اعتراض او نسبت به حکم صادر شده به دست شعبه نرسیده و باید مجددا اعتراض خود را اعلام کند.

یک منبع مطلع می‌گوید: « این اظهارات قاضی شعبه در حالی مطرح می‌شود که آرشام رضایی فروردین سال ۱۳۹۸ اعتراض خود را به صورت کتبی نسبت به حکم صادره از سوی شعبه ۲۸ اعلام کرده بود.در مراجعات قبلی  خانواده و وکیل این زندانی هم  به آنها اعلام کرده بودند که اعتراض به دستشان رسیده است.»

این منبع مطلع می‌گوید:« به نظر می‌رسد قوه قضاییه همچنان قصد کارشکنی در روند بررسی و صدور حکم پرونده آرشام رضایی را در برنامه دارد چرا که با اتمام مهلت ۲۰ روزه پس از صدور حکم در دادگاه بدوی عملا اعتراض آرشام به رای صادر شده پذیرفته نخواهد شد. خانواده او نگرانند چرا که ممکن است حکم ۸ سال و ۶ ماه آرشام رضایی عینا اجرا شود.»

آرشام رضایی در تمام این مدت در بازداشت بوده است و مقامات قضائی در دادسرای شهید مقدس و دادگاه انقلاب هرگز با آزادی موقت‌اش به قید وثیقه موافقت نکرده‌اند.

از سوی دیگر  دادگاه چند فعال مدنی که به دلیل حضور در مترو در حمایت از سه فعال زن زندانی، «منیره عرب‎شاهی»، «مژگان کشاورز» و «سمانه آریانی، » گل پخش کرده و بازداشت شده بودند نیز روز ۲۸ مهر ۱۳۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

«محمد ابوالحسنی»، «وحید قدیری»، «سامان زندیان»، «معین حاجی زاده» و «آرمین سوران» بازداشت شدگانی هستند که دیروز با اتهامات «همکاری با دول متخاصم»، «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام»  به آنها تفهیم شده است.

سامان زندیان علاوه بر سه اتهام بالا، با اتهام «توهین به رهبری و توهین به بنیانگذار انقلاب» نیز مواجه است.

«رها احمدی» و «لیلا میرغفاری» نیز  به ترتیب متهمان ردیف اول و دوم این پرونده اعلام شده اند اما در دادگاه دیروز حضور نداشتند.

«رها احمدی»، فعال مدنی و از حامیان کمپین چهارشنبه‎های سفید است که، صبح روز یک‎شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت هفت و ۳۰ دقیقه صبح و در مسیر منزل تا محل کار توسط ماموران لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

این فعال مدنی در پی چندین روز بی‌خبر خانواده اش پس از تفهیم اتهام، از بازداشتگاه پلیس امنیت تهران در خیابان «وزرا» به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

منبع: ایران‌وایر

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پانزده − سیزده =