تداوم بازداشت ۳ کارگر شرکت آذرآب اراک

تصویر آرشیو

رییس شورای اسلامی کار آذرآب از تداوم بازداشت ۳ تن از کارگران این شرکت از میان ۴۱ کارگر بازداشتی این مجموعه خبر داد و گفت یک کارگر دیگر نیز برای روز شنبه به پلیس امنیت احضار شده است. ۲۱ تن از کارگران واحد صنعتی آذرآب در جریان تجمع اعتراضی روز ۲۸ مهرماه که با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد و تعدادی دیگر نیز پس از احضار در روزهای پس از تجمع بازداشت شده بودند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع ۴۱ نفر از کارگران بازداشت شدند که تاکنون ۳۸ نفر آنها آزاد شده و سه نفر دیگر همچنان در بازداشت هستند، افزود: کارگران بازداشت شده به قید وثیقه یا به ضمانت فیش حقوقی آزاده شده‌اند و برای سه نفر باقی مانده، قول آزادی در روز شنبه هفته آینده داده شده است.

صابری با بیان اینکه این سه نفر روز چهارشنبه پس از احضار خود را به پلیس امنیت معرفی کرده‌اند، گفت: برای تمامی بازداشتی‌ها پرونده تشکیل شده و پلیس امنیت و دادستانی با توجه به نوع جرم تعیین شده برای کارگران، نوع ضمانت آزادی را مشخص کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برای برخی از کارگران جرم لیدری ذکر شده است، افزود: کارگران آذرآب در تجمعات خود لیدر نداشته‌اند، تعدادی از کارگران به دلیل فشارهای شغلی و مالی در تجمعات واکنش بیشتری نشان دادند که به همین دلیل عنوان جرم لیدری به آنها داده شده است، در حالی که واقعا در این تجمعات لیدری وجود نداشت.

صابری بیان کرد: البته یک نفر از کارگران برای روز شنبه از جانب پلیس امنیت خوانده است که خود را معرفی خواهد کرد که با احتساب این فرد، جمعا شمار کارگران بازداشتی آذرآب به ۴۲ نفر می‌رسد.

لازم به یادآوری است روز ۲۸ مهر ماه جمعی از  کارگران واحد صنعتی آذرآب اراک، در مسیر ریل راه‌آهن شمال به جنوب این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان تعیین تکلیف وضعیت سهام‌داری شرکت و دریافت معوقات مزدیشان شدند. در جریان این تجمع مأموران نیروهای انتظامی با کارگران درگیر شده و معترضان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

۲۱ تن از کارگران واحد صنعتی آذرآب در جریان تجمعات اعتراضی ۲۸ مهر ماه که با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد، بازداشت شده بودند.

روز دوشنبه ۲۹ مهرماه دادستان اراک ضمن تائید خبر بازداشت این افراد، حضور کارگران آذرآب اراک در تجمع را “اخلال در نظم عمومی” خوانده بود.

گفتنی است پیشتر نیز در تاریخ ۱۵ مهرماه، تجمع کارگران این واحد صنفی با دخالت نیروی انتظامی به خشونت کشیده شد و مأموران یگان ویژه با استفاده از گاز اشک‌آور و با حضور در مقابل درب ورودی این شرکت اقدام به متفرق کردن کارگران معترض کرده و از ادامه تجمع و راهپیمایی اعتراضی آنها جلوگیری کردند.

تعیین تکلیف سهامداری، پرداخت معوقات حقوق از تیرماه سال جاری تاکنون و نداشتن قرارداد کاری؛ نبود منابع برای پرداخت پاداش و تسویه حساب بازنشستگان از جمله موضوعاتی است که کارگران خواستار رسیدگی مسئولان به آنها هستند.

شرکت صنایع آذرآب در زمینی به مساحت ۳۷ هکتار قرار دارد و سطح زیر بنای کارگاه‌های اصلی آن متجاوز از ۷۰۰۰۰ مترمربع و کل کارگاه‌های مسقف جمعاً ۱۱۰۰۰۰ متر مربع را تشکیل می دهند.

کارخانجات شرکت آذرآب در پنج کیلومتری شهر اراک واقع شده و در میان راه آهن سراسری شمال ـ جنوب و جاده تهران ـ جنوب محصور است.

منبع: هرانا

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

ده − نه =