محمد حبیبی ممنوع ملاقات شد

محمد حبیبی معلم و فعال صنفی که بخاطر دفاع از حقوق معلمان و دانش آموزان مشغول گذراندن ایام حبس خود در زندان اوین است، در بیست و دومین روز نافرمانی خود ممنوع ملاقات شد.

خانواده این معلم زندانی روز چهارشنبه ۸ آبان زمانی که از راه دور برای ملاقات هفتگی با فرزندشان به تهران آمده بودند، اجازه ملاقات نیافتند. بعد از پیگیری متوجه شدند که این معلم زندانی از تاریخ ۲۹ مهر تا ۲۱ آبان از طریق ریاست زندان ممنوع‌الملاقات شده است.

۱۶ مهرماه ۱۳۹۸ «محمد حبیبی»، فعال صنفی معلمان و «فرهاد میثمی»، فعال مدنی محبوس در زندان اوین با انتشار یک نامه سرگشاده خطاب به سیاست‌گذاران قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها به نقض آشکار حقوق زندانیان در زندان اوین اعتراض کرده‌اند.

این دو زندانی نامه با اشاره به مشکلات عدیده و موارد تازه نادیده گرفتن حقوق زندانیان زندان اوین، این موارد را «سیاست تصمیم گیران بالادستی» نامیده و گفته‌اند: «با توجه به نقض صریح مفاد عدیده از آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و سایر قوانین جاری کشور در زمینه حقوق زندانیان و عدم پاسخگویی رئیس زندان به درخواست های مکرر زندانیان برای گفتگو در این باره، از این پس خود را ملزم به رعایت قوانین دلبخواهانه زندان های شما نمی دانیم».

این دو زندانی گفته‌اند تا زمانی که مسئولین از این «راه ناصواب و رعایت حقوق حداقلی زندانیان» بازنگردند از رعایت قوانین زندان سرباز خواهند زد.

«کمیته دفاع از محمد حبیبی» در کانال تلگرام خود با انتشار اطلاعیه‌ای “ممنوع نمودن ملاقات زندانی با خانواده نوعی سرکوب و پایمال نمودن حقوق زندانی اعلام کرده و خطاب به مقامات زندان نوشته است: «ریاست زندان گمان می‌کند، می‌تواند با اعمال این محدودیت‌ها زندانیان سیاسی مقاوم را وادار نماید تا دست از مقاومت در زندان بردارند.»

برابر اطلاعیه کمیته دفاع از محمد حبیبی: «در طی دو هفته گذشته  مسئولان زندان با آقای حبیبی و میثمی ملاقات‌هایی داشته‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند که نافرمانی در اوین را متوقف کنند اما این زندانیان معترض گفته‌اند مطالبه آن‌ها اعلام شده، مکتوب و مشخص است و تا رسیدن به خواسته خود در آمار شرکت نخواهند نمود.»

 محمد حبیبی و فرهاد میثمی در نامه اعتراضی خود نوشته‌اند: «نیک می‌دانیم تحمل ایستادگی مدنی آن هم در زندان برایتان بسیار سخت‌تر از آن است که به سادگی از کنار آن بگذرید و بعید نمی‌دانیم آرام در کناری نشستن و کتاب خواندن ما را شورش نام نهید. قضاوت وجدان عمومی جامعه در برابر چنین اتهاماتی از پیش مشخص است.»

کمیته دفاع از محمد حبیبی با اعلام اینکه ممنوع ملاقات نمودن هرگز نمی تواند در اراده  کسانی که اینگونه دست به حرکت اعتراضی زده و آمادگی خود را برای هزینه دادن اعلام نموده‌اند خللی ایجاد کند؛ در اطلاعیه خود ضمن محکوم نمودن روند سرکوب تمام زندانیان و تضییع حقوق اولیه آنان نوشت: «ممنوع ملاقات شدن زندانی را مصداق بارز شکنجه و آزار زندانی و خانواده زندانی می‌داند و از تمام نهادها و تشکل‌های صنفی و مدنی و مدافعان حقوق زندانیان می‌خواهد به این روند ظالمانه اعتراض نمایند.»

«برزان محمدی» و «مهدی مسکین نواز» نیز از چند روز قبل و در اعتراض به تضییع حقوق زندانیان در اوین، به کمپین نافرمانی مدنی محمد حبیبی و فرهاد میثمی پیوسته‌اند.

منبع: ایران‌وایر

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

6 + شش =