«کارگران سال‌هاست سرکوب مزدی می‌شوند»

علی خدایی که رسانه‌های داخلی ایران او را به عنوان «عضو کارگری شورای عالی کار» معرفی می‌کنند، شنبه ۱۱ آبان به «اعتماد آنلاین» گفت: دستمزد کارگران سال‌ها است که سرکوب شده است.

این اظهارات در آستانه آغاز گمانه‌زنی‌ها برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده بیان شده است. پیش از این محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود که پیش‌بینی می‌شود دستمزدها در سال آینده ۱۵ درصد افزایش یابد.

خدایی که طی سال‌های گذشته به نمایندگی از خانه کارگر و به عنوان نماینده کارگران در شورای عالی کار و جلسات تعیین حداقل دستمزد حضور داشته، گفت: سرکوب مزدی طی این سال‌ها سبب شده در برخی سال‌ها اختلاف دستمزد کارگران با تورمی که در سال‌هایی حتی دو رقمی هم شود به طوری که «طی یک سال گذشته تاکنون به دلیل تورم کالاهای اساسی، برخی اقلام خوراکی از سبد معیشت کارگران حذف شده است»

اسفند سال گذشته همزمان با جلسات شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد، تشکل‌های مستقل کارگری خواستار افزایش حداقل دستمزد به هفت میلیون تومان و حضور «نمایندگان واقعی کارگران» در نشست تعیین حداقل دستمزد شدند.

علی خدایی هم که به عنوان «عضو کارگری شورای عالی کار» معرفی می‌شود، در گفت‌وگو با رسانه‌های خبری گفت که اعضای کارگری شورا از تعیین حداقل دستمزد بر مبنای سبد معیشت عقب نخواهند نشد.

با وجود این اظهارات شورای عالی کار در نهایت حداقل دستمزد را معادل نصف رقم سبد معیشت اعلام شده از سوی کمیته مزد همین شورا تعیین کرد.

منبع: رادیو زمانه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 + پنج =