جمهوری اسلامی هنوز اتهامات «روح الله زم» را اعلام نکرده است

پس از گذشت بیش از سه هفته از بازداشت روح الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز، مقامات قضایی ایران همچنان از طرح عنوان اتهامی او خودداری می‌کنند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، روز سه‌شنبه ۱۴ آبان در پاسخ به عنوان اتهامی روح الله زم گفت که «ما از بیان عنوان دقیق اتهامی تا زمانی که پرونده مراحل قضایی را طی نکرده است معذوریم.»

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی بدون اعلام عناوین اتهامی اقدام به بازداشت افراد می کند و حتی پرونده‌های برخی افراد، همچون فعالان محیط زیست، پس از ماه‌ها ماندن در بازداشت موقت تازه برای رسیدگی به دادگاه می رود.

اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می گوید در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد. مختلف از این اصل طبق قانون مجازات می‌شود.

روح الله زم – فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده و از مقامات سابق جمهوری اسلامی- آمد نیوز را، که عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت، در خارج از ایران تاسیس کرد.

سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه مدعی شد که روح الله زم را «با استفاده از عملیات پیچیده و فریب اطلاعاتی»٬ «به داخل کشور هدایت و بازداشت» کرده است.

پیشتر رادیوفردا به نقل از نشریه فرانسوی فیگارو نوشت که زم در سفر به عراق دستگیر شده و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با جلوگیری نکردن از این سفر، کار دستگیری او را تسهیل کرده‌اند.

منبع: صدای آمریکا

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شانزده + 4 =