فرماندار سیرجان کشته‌شدن یک معترض به گرانی بنزین را تایید کرد

سازمان حقوق بشر ایران نام فردی را که شامگاه ۲۴ آبان در اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در سیرجان کشته شد، جواد نظری فتح‌آبادی اعلام کرد. محمد محمودآبادی، فرماندار سیرجان نیز کشته‌شدن یک معترض را که به گفته او از «مردم عادی» بوده، تایید کرد.

شامگاه جمعه ۲۴ آبان تصویری از یک معترض سیرجانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که با شلیک گلوله به سر کشته شده بود. «سازمان حقوق بشر ایران» شنبه ۲۵ آبان نام این معترض را جواد نظری فتح‌آبادی اعلام کرد. همزمان محمد محمودآبادی، فرماندار سیرجان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کشته‌شدن یک تن را در تجمع اعتراضی مردم در سیرجان تایید کرد.

فرماندار سیرجان معترضان به افزایش قیمت بنزین که شامگاه جمعه ۲۴ آبان به خیابان‌های سیرجان آمده بودند را عده‌ای خواند که «قصد سواستفاده از تجمع مسالمت‌آمیز مردم» را داشته‌اند. به ادعای او آن‌ها «یک‌سری اموال عمومی را تخریب و به برخی پمپ بنزین‌ها خسارتی وارد کرده و قصد داشتند به مخازن اصلی شرکت نفت دسترسی داشته باشند و آنها را به آتش بکشند که با مقاومت نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه و بسیج روبرو و عقب نشینی کردند».

فرماندار سیرجان در ادامه گفت:

«متاسفانه یک نفر در این ماجراها کشته شده اما هنوز دلیل کشته شدن این فرد مشخص نیست که تیر خورده یا خیر و اکنون در پزشکی قانونی شهرستان سیرجان در حال بررسی این موضوع هستیم و هر زمانی که دلیل فوت این شخص مشخص شود، اعلام خواهیم کرد ضمن آنکه باید عنوان کرد که این فرد از مردم عادی بوده است. در این میان یک‌سری افراد مجروح شدند که در حال بررسی این موضوع هستیم که این افراد به چه شکل مجروح شدند و نمی‌توانیم با یقین صد در صدی گفت که با تیر مستقیم نیروهای امنیتی یا از جای دیگر مجروح شدند زیرا برخی‌ها از پشت و برخی نیز از بغل ضربه خوردند ضمن آنکه تاکید داریم که هیچ کدام از نیروهای امنیتی دستور شلیک مستقیم را نداشتند و فقط برای حفاظت از مخازن حساس سوخت کشور مجوز شلیک تیر هوایی را داشتند که این کار را نیز انجام داده‌اند».

شامگاه جمعه ۲۴ آبان شمار زیادی از شهروندان ایرانی در شهرهای مختلف در اعتراض به افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین به خیابان‌ها ریختند.

منبع: رادیو زمانه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − 9 =