فرمانده عملیات بسیج: فقط خدا ما را نجات داد

فرمانده عملیات سازمان بسیج در سخنانی کم‌سابقه از اعتراضات آبان ۹۸ به عنوان یک جنگ جهانی تمام‌عیار علیه نظام یاد کرد. سردار سالار آبنوش گفت: «این فتنه، فتنه دیگری بود. فقط خدا ما را نجات داد.» فرمانده عملیات بسیج دولت را «علیل» دانست.

سردار سالار آبنوش، فرمانده عملیات بسیج که یکی از نقش‌های اصلی در سرکوب معترضان در اعتراضات ۲۴ تا ۲۸ آبان در بیش از ۱۰۰ شهر ایران را ایفا کرد در شامگاه پنجشنبه ۳۰ آبان در سخنانی، تصویری از اعتراضات ارایه داد که با یک انقلاب پهلو می‌زند. معلوم نیست که آبنوش با چه انگیزه‌ای این سخنان کم‌سابقه را مطرح کرد. آیا سپاه و بسیج در پی تسویه حساب با دولت روحانی است؟ آیا می‌خواهند بازداشتی‌ها را همانطور که حسین شریعتمداری در سرمقاله‌های کیهان تهدید کرده بود به دار بیاویزند؟ یا اینکه چنانکه فرمانده عملیات بسیج می‌گوید واقعا فقط خدا نظام و نیروهایش را نجات داد؟ آبنوش قبل از هر چیز گفت:

«ما در ذیل ولایت هستیم و هرکه در خدمت نظام گام برمی‌دارد دستش را می‌بوسیم و آنهایی که رانت‌بازی می‌کنند باید تکلیفشان را مشخص کنیم.»

آبنوش در ادامه سخنانش با گوشه‌چشمی به مخالفت دولت روحانی با دخالت سپاه پاسداران و بسیج در اقتصاد و صنایع نفتی ایران گفت:

«چرا آقایان می خواهند ما را ذلیل کنند؟ گفتیم می خواهیم پالایشگاه بسازیم خندیدند و نگذاشتند چون معتقد بودند پالایشگاه ساختن کار ما نیست و به دست خارجی‌ها ممکن است. وقتی پالایشگاه را می‌ساختیم اینها که خود را ژنرال می‌دانند و ما را نوکر و سرباز می‌خوانند گفتند شما پول مردم را دور می‌اندازید بدون وجود قطعات وارداتی چه کار می‌کنید؟ و پس از ساخت پالایشگاه از قدرت ما در تعجب ماندند.»

روحانی در سال ۹۳ گفته بود که جمع شدن اطلاعات، تفنگ، و رسانه در اختیار یک نهاد فساد می‌آورد. رئیس جمهوری اسلامی چهار سال بعد در مراسم روز ارتش گفته بود «اگر در رژیم گذشته در کنار فساد‌های اقتصادی گاهی نام صاحب‌منصبان ارتش آن روزگار نام برده می‌شد امروز در هیچ فسادی در کشور ما نامی از امیران و بزرگان ارتش وجود ندارد.» روزنامه فاینشنال تایمز در همان زمان از بازداشت ۱۲ فرمانده سپاه به اتهام رانت‌خواری خبر داده بود. آبنوش در ادامه سخنانش از دولت به عنوان بخشی از «اندام یک کشور» یاد کرد که «علیل» است:

«دولتی که موشک نقطه‌زن دارد و در ساخت نانو از همه کشورها پیشی گرفته چرا در معیشت مردم با مشکل مواجه است؟ اندام کشور به طور همگون رشد نکرده و یک گوشه آن علیل است.»

فرمانده عملیات بسیج درباره ابعاد اعتراضات آبان ۹۸ که جمعه هفته گذشته در واکنش به افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد اما به زودی خاستگاه آن به اعتراض به تبعیض و بی‌عدالتی اجتماعی تغییر کرد گفت:

«فتنه، فتنه دیگری بود. به عنوان کسی که در صحنه بودم معتقدم فقط خدا ما را نجات داد. فتنه‌گران کشتار نصف ایران را در نظر گرفته بودند و برای اولین بار با هماهنگی و سازماندهی خاصی مواجه شده بودیم. پدیده عجیب و جدیدی بود که یک دفعه کل کشور را فراگرفت.»

 شامگاه چهارشنبه ۲۹ آبان در بخش خبری  ۲۰:۳۰ سیمای جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در ماجرای اعتراضات آبان سال جاری اعترافات یکی از بازداشت‌شدگان پخش شد. در این برنامه ادعا شد که رهبری اعتراضات را زنان به عهده داشتند و بیگانگان هم از آنان حمایت مالی می‌کردند. آبنوش گفت:

«تا آخرین ساعاتی که درگیر فتنه بودیم ائتلاف شیاطین به معنای واقعی شکل گرفته بود و از صهیونیست ها تا آمریکا و عربستان معجون درهمی شکل گرفته و با هماهنگی‌ها و بازجویی‌ها اطلاعات زیادی به دست آوردیم.»

منبع: رادیو زمانه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یازده + چهارده =