دولت پس از گرانی بنزین پرداخت کمک معیشتی را هم شرطی کرد؛ مردم باید «اجازه بررسی حساب‌های بانکی‌» خود را بدهند

مقامات جمهوری اسلامی که گفته بودند فواید گرانی بنزین به جیب مردم می رود این‌بار شرط واریز کمک معیشتی به مردم را «اجازه بررسی حساب‌های بانکی» اعلام کردند.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی، روز سه‌شنبه ۵ آذرماه گفت که شرایطی فراهم کردیم که با همکاری وزارت ارتباطات از طریق یک کد دستوری «افرادی که خود را مستحق کمک معیشتی» می‌دانند تقاضای خود را ثبت ‌کنند.

بنا به گفته وزیر کار کسانی که تقاضای خود را از طریق «کد دستوری» ثبت کنند، در واقع به دولت «اجازه بررسی حساب‌های بانکی» خود را می‌دهند و اگر شرایط لازم را داشتند و جزو طبقات متوسط و کم‌درآمد بودند از زمان شروع طرح حمایتی این مبلغ را دریافت می‌کنند و چنانچه مشمول نشوند به آنها تعلق نمی‌گیرد.

شریعتمداری افراد داری ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان ملک یا دارایی و یا داشتن خودروی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان یا سه سفر خارجی «غیر زیارتی» در سال را جزو افراد با تمکن مالی توصیف کرده که مشمول دریافت بسته معیشتی نمی شوند.

در حالی که مدت زیادی از گران شدن نرخ بنزین نگذشته اما گزارش ها حاکی از روند سعودی قیمت کالاها در ایران است. یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در این باره گفت که جهش قیمت بنزین، بر قیمت کالاها و خدمات تاثیر گذاشته و از جمله کرایه وسایل نقلیه ۳۰ درصد، قیمت گاز مایع ۴۰ درصد، قیمت محصولات فولادی ۱۵ و قیمت کود شیمیایی ۲۵ درصد افزایش یافته است.

در چنین شرایطی دولت مبلغ کمک معیشتی را ۵۵ هزار تومان برای خانوارهای تک نفره تا ۲۰۵ هزار تومان برای خانوارهای چهار نفره و بیشتر اعلام کرده است. مبلغی که مشخص نیست تا چه اندازه می تواند کمکی واقعی بر معیشت مردم ایران در این شرایط اقتصادی باشد.

منبع: صدای آمریکا

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده + یازده =