بازداشت دو شهروند بهایی در امیدیه استان خوزستان

دو شهروند بهایی در شهرستان امیدیه در استان خوزستان بازداشت و به مکان نامعلومی شدند.

دو شهروند بهایی به نام‌های اسماعیل فرزانه و بردیا فرزانه از سوی نیروهای امنیتی در شهرستان امیدیه در استان خوزستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش گذار ماموران امنیتی این دو شهروند بهایی را روز شنبه ۹ آذرماه در منزل مسکونی‌شان بازداشت کرده‌اند و ضمن تفتیش منزل تعدادی از لوازم شخصی‌ آن‌ها را نیز ضبط کرده‌اند. گفته می‌شود که بردیا فرزانه برادرزاده اسماعیل فرزانه است که هر دو این افراد در یک روز بازداشت شده‌اند.

طی روزهای اخیر و پس از اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ بازداشت شهروندان بهایی در ایران شدت گرفته‌است.

روز جمعه ۸ آذرماه ۹۸، دست‌کم ۱۰ تن از شهروندان بهایی در بهارستان از توابع استان اصفهان به نام‌های سروش آزادی، شهاب فردوسیان، نسیم جابری، مهران الله دادی، شهباز باشی، وحیده نیازمند، ناصر لطفی، قدوس لطفی، ساغر منوچهرزاده و هما منوچهرزاده، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

برخی مسئولان کشور اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ را به عوامل بیگانه و شهروندان بهایی منتسب کرده‌اند، این در حالی‌است که طی سال‌ها عمر حکومت ایران شهروندان بهایی بارها به دلیل عقیده خود بازداشت و زندانی شده‌اند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − 4 =