دومین گروه توزیع‌کننده گل در متروی تهران به حبس محکوم شدند

۱۳ آذر ۱۳۹۸ – هفت تن از فعالان حقوق زنان به احکام زندان محکوم شدند.

به نقل از اطلس زندان‌های ایران، هفت فعال حقوق زنان که با حضور در متروی تهران به قصد حمایت از چند کنشگر زندانی، میان مردم گل پخش کرده بودند، به احکام دو تا هشت سال زندان محکوم شده‌اند.

هفت تن از متهمان این پرونده توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به احکام دو تا هشت سال زندان محکوم شدند. سامان زندیان و معین حاجی‌زاده هر یک بابت اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری» به هشت سال،‌ لیلا میرغفاری بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت» به پنج سال و چهار متهم دیگر نیز به نام‌های رها احمدی، آرمین سورانی، وحید قدیرزاده (قدیری) و محمد ابوالحسنی بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت» هر یک به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. با استناد ماده ۱۳۴، پنج سال از حکم سامان زندیان و معین حاجی‌زاده قابل اجرا است و برای دیگر متهمان، احکام صادر شده قابلیت اجرا دارد.

بر اساس گزارش یک منبع مطلع، حکم صادره در تاریخ ۱۳ آذر به چند تن از بازداشت‌شدگان ابلاغ شده است.

جلسه دادگاه متهمان این پرونده در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۸ نزد شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شده بود.

پس از صدور احکام سنگین برای سه تن از فعالان حقوق زنان به نام‌های مژگان کشاورز، یاسمن آریانی و منیره عرب‌شاهی، هفت تن از کنشگران تحول‌خواه (متهمان این پرونده) در مترو تهران حضور پیدا کردند. این افراد میان حضار در متروی تهران گل پخش کردند و هم‌زمان با آن پیرامون نقض حقوق فعالان عرصه زنان، توضیحاتی ارائه دادند؛ ویدئو آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. گفتنی است که مژگان کشاورز، یاسمن آریانی و منیره عرب‌شاهی نیز بابت اقدام مشابه به احکام سنگین محکوم شده بودند.

پس از انتشار ویدئو از اقدام این افراد در متروی تهران، کلیه این اشخاص در فاصله زمانی کوتاه، یکی پس از دیگری بازداشت شدند و در نهایت به زندان‌های اوین و قرچک انتقال یافتند.

 معین حاجی‌زاده در تاریخ ۱۷ مرداد ۹۸، توسط نیروهای لباس شخصی پلیس تهران در منزل خانوادگی خود بازداشت شد. در زمان بازداشت، تعدادی از وسائل شخصی وی از جمله چند مورد دست‌نوشته ضبط شد. بر اساس اطلاعاتی که منابع مطلع در اختیار اطلس گذاشته‌اند، در ابتدا جهت اخذ بازجویی به بازداشتگاه اداره پلیس، واقع در خیابان وزرا تهران انتقال یافت و همزمان با پایان بازجویی، به زندان اوین منتقل شده است. پس از بازداشت او، رسانه‌های وابسته به حکومت ایران، ضمن بازنشر ویدئوهای مربوط به معین حاجی‌زاده، او را «کارگر مسیح علی‌نژاد» خطاب کردند.

رها احمدی در تاریخ ۱۳ مرداد ۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از بازجویی کوتاه مدت به زندان قرچک ورامین انتقال یافت.

وحید قدیری که در تاریخ ۲۱ مرداد ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت شده بود، پس از آن به تهران انتقال یافت و اکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

لیلا میرغفاری که چند مرتبه به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، این بار نیز در اوایل مهر ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و پس از اخذ بازجویی به زندان قرچک انتقال یافت.

‌سامان زندیان هم‌زمان با اعتراضات مرداد ۹۷ در تهران بازداشت شد و مدتی بعد، با پایان ایام محکومیت شش ماهه‌اش از زندان فشافویه آزاد شده بود. آقای زندیان نیز مدتی پس از حضور در متروی تهران و انتشار ویدئو آن، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و اکنون در زندان اوین نگهداری می‌شود.

آرمین سورانی نیز در حوالی ایام بازداشت دیگر متهمان، دستگیر شد و پس از آن به زندان اوین انتقال یافت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 + 20 =