«تا گرانی و تورم و بی‌کاری هست، اعتراض هم هست»

به دنبال وقوع اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ «سندیکای کارگران فلزکارمکانیک» با صدور بیانیه‌ای، نسبت به سرکوب گسترده معترضان واکنش نشان داد.
متن کامل بیانیه سندیکای کارگران فلزکارمکانیک را در ادامه بخوانید:

فقر و گرانی و بی کاری زحمت‌کشان را دوره کرده و بر خشم‌شان هر روزه می‌افزاید. با اعلام نرخ سه برابری بنزین که بی تردید به افزایش تورم و گرانی خواهد انجامید، مردم برای اعتراض به این زورگویی به خیابان آمده و سرکوب شدند. در این بین، جوانان بسیاری دستگیر، مجروح و حتا کشته شدند. متاسفانه ربط دادن این اعتراض به خارج از مرزها، به انحراف کشاندن اعتراض به حق مردم بود.

در این بین، به ناگهان در گفتارهای تلویزیونی، همه مسوولین طرف‌دار اعتراض شدند. اما ما ١٩ آبان را فراموش نکردیم که اعتراض آرام سندیکاهای کارگری و تشکل‌های آموزگاران و بازنشستگان به خشونت کشیده شد و این درست آن چیزی است که سرمایه‌داری لجام گسیخته حاکم خواهان آن است. مسوولینی که ناتوان از برخورد با اختلاس‌گرانی هستند که سه برابر بودجه کشور را فقط در سال گذشته به یغما برده و به خارج فرار کرده‌اند، در مقابل مردم بی‌دفاعی که خواهان بهبود معیشت خود چه در کوچه و خیابان و چه با اعتراض آرام در اول ماه مه در مقابل مجلس و حتا در مقابل سازمان برنامه و بودجه بودند، پهلوان شده و دست روی پیرمردان و پیرزنان بلند می‌کنند و امروز خواهان اعتراض آرام گشته‌اند.

کسانی که خود به وجود آورنده وضعیت معیشتی کنونی هستند، می خواهند با دادن مبلغی ناچیز از فروش بنزین و پر کردن خلاء بودجه، اذهان زحمت‌کشان را به انحراف کشانده تا افزایش ١۵ درصدی دستمزد مزد بگیران برای سال آینده را نیز جا بیاندازند.

٩۵ درصد مردم در سال گذشته با بالا رفتن نرخ دلار، سه برابر فقیرتر گشته‌اند و امروز با افزایش قیمت بنزین باز هم باید بار گرانی را به دوش بکشند.

ما می دانیم که بهبود وضعیت اقتصادی نه با نسخه‌های نئولیبرالیسم که در آن سرمایه‌داری مالی برای به بردگی کشاندن مردم و گروگان‌گیری بهبود وضعیت مردم همه‌کاره است، نه می‌خواهد و نه می‌تواند به بهبود وضعیت اقتصاد کشور دست بزند. راه چاره، دست کردن در جیب مردم نیست بلکه باید با گذاشتن راه‌کارهای مناسب مالیاتی از ثروتمندان مالیات برای کسر بودجه را تامین کرد.

هر چند دولت با تبلیغات می‌خواهد چنین وانمود کند که با نظارت زورکی از گران شدن کالاها جلوگیری کرده است اما گرانی کالاها هم‌چنان ادامه دارد.

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک معتقد است که در نبود شرایط دموکراتیک و آزاد، تظاهرات مسالمت‌آمیز برای خواست مطالبات همواره مورد سوء استفاده جریان‌های افراطی ونیروهای ارتجاعی که با آزادی و پیشرفت مخالف هستند، قرار می‌گیرد. هم‌چنین معتقدیم که باید هر چه زودتر عاملان این کشتار شناسایی و در محاکم عادلانه و به صورت قانونی محاکمه شوند. در ضمن، شرایط برای اعتراض مسالمت‌آمیز آماده و تضمین گردد. ما ایمان داریم که با درایت و اندیشه می‌توان راه‌کار مناسب و بدون خون‌ریزی برای برون رفت از این شرایط پیدا کرد.

ما ضمن هم‌دردی با برادران و خواهران زحمت‌کش خود، ندای بر حق آنان بر علیه این زورگویی را تایید کرده خواهان آزادی فوری بازداشت شدگان و عذرخواهی از مردم هستیم. تا گرانی و تورم و بی‌کاری هست، اعتراض هم وجود خواهد داشت.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفت + یک =