«حداقل رقم سبد معیشت خانوارهای چهار نفره شش میلیون تومان در ماه است»

«دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران» می‌گوید: «این‌که دستمزد بر اساس تورم همان سال و برای سال آینده تعیین می‌شود، درست نیست.»

«هادی ابوی» درباره رقم سبد معیشت خانوارهای کارگری چهار نفره گفته است: «با گزارش‌هایی که از وضع معیشت کارگران گرفته‌ایم، خارج از مسایل رفاهی و پس‌انداز و مسافرت، حداقل‌های زندگی یک خانوار کارگری اعم از خوراک، ‌درمان، ایاب و ذهاب، اجاره بها و تحصیل فرزندان به رقم شش میلیون تومان در ماه رسیده است.»

وی درباره مشکلات معیشتی کارگران گفته است: «عقب ماندگی مزدی در حقوق و دستمزد کارگران وجود دارد. سال گذشته در شورای عالی کار، دولت هنگام محاسبه سبد معیشت صحبت از گوشت ۳۰ هزار تومانی می‌کرد. ما هم گفتیم همین گوشت را هر چند روز یک‌بار بین کارگران عرضه کنید. درباره قیمت برنج نیز قیمت بسیار کمتری را بیان کردند و ما هم گفتیم برنج را با همان قیمتی که بیان می‌کنید، در اختیار کارگران قرار دهید. همان قیمتی که سال گذشته دولتی‌ها در جلسه شورای عالی کار برای برنج پنج هزار تومان بیان کردند، کارگران باید با قیمت ۱۶ هزار تومان خریداری کنند.»

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با اعلام این که یکی از مباحث داغ در کمیته مزد این است که تمام مصوبات جلسه درست است، افزود: «کارفرمایان توان پرداخت تمام هزینه‌های زندگی کارگران را ندارند. دولت هم امکان پرداخت ندارد. از سوی دیگر، بهانه‌ای می‌آورند که باید کمک کنیم با افزایش دستمزد، تورم بالا نرود. معیشت و امنیت دو مساله مهم کارگران هستند. امنیت با اجرای کامل قانون کار عملیاتی می‌شود. معیشت هم با حمایت دولت و واقعی شدن دستمزد کارگران محقق می‌شود.»

هادی ابوی با اعلام این که حداقل دستمزد بر اساس نرخ تورم اعلامی از سوی مراجع رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران تعیین می‌شود، افزود: «ولی با وجود آن که چند سالی است دستمزد بیشتر از نرخ تورم تصویب می‌شود، باز هم گره‌ای از مشکلات زندگی کارگران باز نمی‌کند و رضایت خاطر جامعه کارگری را به دنبال ندارد.»

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید: «دولت‌ها تلاش می‌کنند همه ساله نرخ تورم تا پایان سال کاهش پیدا کند ولی ما دستمزد را بر اساس تورم همان سال و برای سال آینده تعیین می‌کنیم که منطقی نیست چون اطلاعی از شرایط اقتصاد و نوسان بازارها در سال آینده نداریم.»

منبع: ایران‌وایر

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 − 12 =