حسن نایب هاشم و امیر جواهری لنگرودی در برنامه فراسوی گذار به سوی دموکراسی و داد؛ “اتحاد برای رسیدن به دموکراسی چگونه اتفاق می‌افتد”-بخش اول

فراسو دریچه‌ای است برای رساندن صدای کنشگران مدنی که امکان بیان نظرات آن‌ها در ایران وجود ندارد و توسط مجموعه گذار «سامانه دموکراسی و داد» با مدیریت رضا بدیعی ضبط و اجرا می‌شود.

حسن نایب هاشم، فعال حقوق بشر و امیر جواهری‌لنگرودی، فعال کارگری در برنامه فراسوی روز شنبه ۷ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۶ آذرماه ۱۳۹۸) شرکت کردند.

در این برنامه فراسو پیرامون موضوع اینکه “اتحاد برای رسیدن به دموکراسی امری ضروری است، اما این اتحاد به چه نحو اتفاق خواهد افتاد” صحبت شد.

حسن نایب هاشم، فعال حقوق بشر گفت: «اسناد سیاسی دنیا که بررسی کنیم خواهیم دید که دو عبارت دموکراسی و حقوق بشر در کنار هم بارها و بارها تکرار شده‌اند، بنابراین این دو مفهوم ارزش مشترکی دارند که نیروهای مختلف جامعه برای آن در هدفی مشترک گرد هم می‌آیند و اگر به نیروی وسیع‌تر و به علم و امری ضروری بدل شوند در مسیر دموکراسی و حقوق بشر گام‌هایی برداشته خواهد شد. بنابراین تمام نیروهایی که درکی از دموکراسی و حقوق بشر دارند باید گرد هم بیایند.»

امیر جواهری، فعال کارگری نیز در بخشی از این برنامه گفت: «دیدیم که مقامات آمریکا در هنگام اعتراضات سراسری آبان‌ماه سکوت کردند و در پی منافع خود هستند. اما ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که حقوق بشر در آن به کرات نقض شده‌است. نگاه من اساسا این است که ما مدافع حقوق بشر هستیم و باید به صورت عملی وارد آن شویم.»

رضا بدیعی، فعال سیاسی نیز گفت: «تا زمانی که احزاب و سندیکاها در ایران امکان فعالیت نداشته‌باشند، دموکراسی برقرار نخواهد شد و مبارزه سراسری ما باید تا زمان رسیدن به دموکراسی ادامه پیدا کند تا احزاب مختلف در ایران امکان فعالیت پیدا کنند.»

در ادامه فایل صوتی و تصویری گفته‌های حسن نایب هاشم و امیر جواهری لنگرودی آمده‌است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شانزده − 12 =