پرسش و پاسخ با سیروس مددی با مدیریت راحله طارانی؛ “آنجه که باید نسل جوان چپ و آزادی‬خواه در باره نهضت ۲۱ آذر بداند”

این برنامه پرسش و پاسخ با حضور سیروس مددی، مترجم و پژوهشگر تاریخ نهضت آذربایجان با مدیریت راحله طارانی ضبط شده است.

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی، سیاسی، فرهنگی) برگزار می‌شوند.

این فایل صوتی در جلسه تلگرامی روز جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹٨ برابر با ۱۳ دسامبر ۲۰۱۹ ساعت ۹ شب به وقت ایران ضبط شده و میهمان این هفته، سیروس مددی، مترجم و پژوهشگر تاریخ نهضت آذربایجان است.

در این برنامه پرسش و پاسخ به صورت مختصر درباره تاریخچه تحریفات و جعلیات علیه تاریخ «نهضت ۲۱ آذر » در آذربایجان صحبت شد.

فایل‌های تصویری و صوتی این پرسش و پاسخ در ادامه آمده است.

 

پرسش‌های طرح شده در برنامه بعد از ویدئو؛

شب ۲۱ آذر رفقای مسئول چند گروه تلگرامی از من خواستند تا روز دیگر در حد امکانات تلگرام، درباره نهضت ۲۱ آذر آذربایجان چند جمله ای بگویم، حاصل آن شد که در صورت تمایل خواهید شنید.

من درین فرصت، بطور فشرده به علل تداوم کینه همه نیروهای ارتجاعی داخلی و بین المللی علیه نهضت آذربایجان، از علت همدستی و همیاری همه بدخواهان مردم- از روحانیت و اسلامگرایان افراطی و رژیم ارتجاعی کنونی گرفته تا سلطنت طلبان، بقایای طبقات زمیندار و اشرافیت، طبقات مرفه و استّتثمارگر کنونی، نژادستایان رنگارنگ و بنگاه های جنگ سرد علیه نهضت آذربایجان سخن گفتم و به تلاش متحدانه همه این نیروها در دروغپردازی ها و تخریب سیمای واقعی علیه نهضت ۲۱ آذر اشاره کردم.

من پس از توضیحی درباره تشکیل فرقه دموکرات و کارنامه آن، هرچند به اختصار، به نقش اتحاد شوروی و علت حمایت حزب کمونیست اتحاد شوروی از نهضت آذربایجان و نقش و تاثیر کانهای نفت باکو در رفتار دولت شوروی اشارتی کردم.

در بخشهای پسین، به نقطه عطف جعلیات و تحریفات ارتجاع علیه نهضت آذربایجان، یعنی نوشته های جمیل حسنلی پرداخته و گفته ام که بابک امیر خسروی و مترجمش، جعلیات دشمنانه حسنلی را با پنهان کردن اهداف مولف، با “تلخیص” ۸۰۰ صفحه در ۲۰۰ صفحه و با افزودن و کاستن از آن، به ادبیات فارسی منتقل کرده و ازین طریق با مسموم کردن پژوهشگران و علاقمندان تاریخ معاصر، هزاران مبارز صادق و میهن دوست آزادی خواه و عدالت طلب این کشور را به بعنوان فرمانبران بی اراده بیگانگان معرفی کرده است.

بجهت نوع کار سخنرانی تلگرامی، بسیاری از سئوالات را ندیدم و در نتیجه امکان پاسخ دست نداد و نیز بریدگیهای در تسلسل سخن پیش آمد. از شنوندگان پوزش می خواهم و امیدوارم با اظهار نظرها و تنقیدهای علاقمندان به روشن شدن تاریخ این نهضت مظلوم و اوراق مبارزه آزادیخواهانه و عدالتجویانه مردم خویش یاری کنیم.

سیروس مددی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شش + 3 =