تحصن سراسری معلمان در مدارس و معلمان بازنشسته در مقابل مجلس و استانداری‌ها

شمار زیادی از معلمان ایران روز دوم دی‌ ۱۳۹۸ به دعوت «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان» در ده‌ها شهر دست از کار کشیده و برای رسیدن به مطالبات صنفی خود تحصن کرده‌اند.

به دنبال انتشار فراخوان روز ۲۶ آذر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برای دعوت از تمام فرهنگیان بازنشسته جهت شرکت در تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی در روز دوم دی‌ ۱۳۹۸، این شورا هم چنین از معلمان سراسر کشور خواسته بود تا ضمن حمایت از این فراخوان، هم‌زمان در مدارس تحصن کنند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در فراخوان خود از تمام معلمان شاغل در کلیه مقاطع در نوبت صبح ‌و بعدازظهر خواسته بود در روز دوشنبه دوم دی ۱۳۹۸، زنگ دوم از رفتن به کلاس خودداری و در دفتر معلمان تحصن کنند.

این شورا در فراخوان این تحصن سراسری خطاب فرهنگیان ایران نوشته بود: «فرهنگیان عزیز! همان طور که اطلاع دارید، بازنشستگان شریف به‌خصوص در یک دهه گذشته در اعتراض به تبعیض و برای بهبود وضعیت معیشتی خود، بارها به مسوولان حکومتی در سه قوه نامه نوشته و دادخواهی کرده و هنگامی که پاسخ نگرفته‌اند، در تهران و سراسر ایران چندین بار، دست به تجمع و تحصن زده‌اند. اما در سایه بی توجهی حاکمیت و بی تدبیری مدیران نالایق، در عمل فقر عریان بر زندگی بازنشستگان سایه افکنده است. با این وجود، آنان ثابت کرده اند که نه بازنشسته که بازایستادگانند چرا که بارها اعلام نموده‌اند تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم. در همین راستا، بازنشستگان عزیز در اعتراض به وضعیت اسفناک معیشتی و رفاهی در تاریخ دوم دی ماه اعلام تجمع کرده‌اند.»

خواسته‌های بازنشستگان برای تجمع امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی، اجرای صحیح «قانون مدیریت خدمات کشوری»، اجرای رای دیوان محاسبات برای پرداخت مطالبات مربوط به ضریب ۱۵۰به ۳۰۰ در سال ۱۳۸۴، افزایش حقوق سالیانه متناسب با نرخ تورم، تجمیع بیمه‌ها به یک بیمه‌ حمایت‌گر و کارآمد بدون سقف هزینه‌ها اعلام شده است.

«کانون صنفی معلمان ایران»(تهران) نیز روز ۲۸ آذر با انتشار اطلاعیه‌ای، ضمن اعلام حمایت قاطع خود از خواسته‌های قانونی بازنشستگان، هشدار داده بود: «بازایستادگان را دریابید.»

این کانون از متصدیان امور خواسته بود به جای بی‌مسوولیتی و سرکوبِ خواسته‌ها، بر مدار عقلانیت گام بردارند و برای حل مشکلات بازنشستگان، اقداماتی فوری، اساسی و موثر انجام دهند.

کانون صنفی معلمان ایران روز گذشته با انتشار اطلاعیه دیگری نوشت: «در اعتراض به لایحه بودجه، فقدان بیمه کارآمد و رایگان، عدم اجرای کامل رتبه‌بندی، گرانی‌ و ‌فقر ناشی از افزایش نرخ بنزین، دفاع از مطالبات بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی، در حالی که امروز به خاطر سرکوب معیشت اکثریت جامعه و جان‌باختن دانش‌آموزان و جوانان‌مان داغ‌داریم، هم‌سو با فراخوان تحصن شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در همه مدارس همه مقاطع، دوشنبه دوم دی زنگ دوم تحصن می‌کنیم و هم‌زمان، با تجمع بازنشستگان در تهران مقابل مجلس و در مراکز استان‌ها مقابل استانداری ساعت ۱۰ صبح دست به تجمع خواهیم زد.»

تصاویر منتشر شده تحصن معلمان در شهرهای مختلف ایران در شبکه‌های اجتماعی گویای گستردگی این حرکت مدنی و مسالمت‌آمیز در زمینه مطالبات صنفی فرهنگیان ایران بوده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در توضیح دلیل انتخاب زمان تحصن اعلام کرده است: «زمان تحصن به خاطر نزدیکی امتحانات دی ماه، محدود انتخاب شده و این تحصن اعتراضی به نشانه تلنگر به مسوولان است و طبیعی است در صورتی که مانند گذشته به خواسته‌های بر حق فرهنگیان شاغل و بازنشسته بی توجهی شود و سهم فرهنگیان و دانش‌آموزان از بودجه افزایش نیابد و قرارداد بیمه تکمیلی چون گذشته با شرکت‌های غیرمتخصص بیمه‌ای ناکارآمد منعقد گردد و آموزش و پرورش سهم فرهنگیان را افزایش دهد یا سهم خود را نپردازد و رتبه بندی شامل تمام فرهنگیان نگردد، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اعتراضات گسترده‌تری را در برنامه خود دارد که به اطلاع عموم مردم، فرهنگیان و دانش آموزان شریف خواهد رساند.»

این شورا خطاب به مسوولان ارشد نظام و نیروهای امنیتی تاکید کرده است: «شما که مدعی به رسمیت شناختن اعتراضات مسالمت‌آمیز هستید و همه روزه در خبرهای تصویری صداوسیما از اعتراضات به حق سایر کشورها داد سخن می رانید، از رویه گذشته خود دست بردارید و اعتراضات را با کشتار، سرکوب و زندان جواب ندهید. اگر قرار بود مردم و فرهنگیان با این سرکوب‌ها از حقوق خود دست بردارند، بعد از سرکوب تجمعات و تحصن‌ها در طول این سال‌ها، فرهنگیان باید مرعوب شده و دست از مطالبه گری بر می‌داشتند. اما بدانید که امروز جنبش معلمان بالنده‌تر و مصمم‌تر از قبل برای تحقق عدالت، آزادی و رفع تبعیض و فقر پا به میدان نهاده ‌است.»

منبع: ایران‌وایر

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 + دو =