نخست وزیر کانادا: هواپیمای اوکراینی را موشک ایران ساقط کرد

نخست وزیر کانادا: هواپیمای اوکراینی را موشک ایران ساقط کرد

 

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا می‌گوید بنا به گزارش‌های نهادهای امنیتی کانادا و کشورهای دوست او اکنون متقاعد شده که به دلیل اصابت موشک زمین به هوای سامانه پدافند هوایی ایران هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران سقوط کرده است.

تورودو بعد از ظهر پنجشنبه ۹ ژانویه/۱۹ دی (به وقت محلی) در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت کانادا اکنون به این جمعبند رسیده که هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین به دلیل اصابت موشک سقوط کرده است:

“ما منابع مختلفی از جمله منابع امنیتی خودمان و منابع امنیتی متحدان مان در دست داریم که نشان می‌دهند که یک موشک زمین به هوای ایران به هواپیمای [اوکراین]. شلیک شده است. این ممکن است غیر عمدی بوده باشد.”

نخست وزیر کانادا گفت که تمام کشورهایی که شهروندان‌شان سوار بر هواپیما بودند حق دارند در تحقیقات در مورد سقوط هواپیما درگیر شوند. ترودو افزود:

“این اطلاعات جدید نیاز برای تحقیقات کامل را تقویت می‌کند. کانادا مشغول همکاری با متحدانش است تا اطمینان حاصل کند که تحقیقاتی معتبر برای یافتن دلایل این سقوط مرگبار انجام شود. همان طور که دیروز گفتم، کانادایی‌ها پرسش هایی دارند و آنها سزاوار پاسخ‌اند.”

منابع دولتی به خبرگزاری سی‌بی‌سی گفته‌اند که صبح روز پنجشنبه ۱۹ دی، نخست وزیر کانادا اطلاعاتی را از منابع آمریکایی دریافت کرده و در جلسه‌ای با تیم امنیتی خودش از جمله مقامات ارشد وزارت دفاع کانادا و دفتر “امنیت عمومی کانادا” دیدار کرده است.

تروودو در پاسخ به پرسش خبرنگاران که دقیقا چه شواهدی را در این مورد بررسی کرده است، حاضر به توضیح نشد.

بیشتر بخوانید …

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

6 − پنج =