نگاهی به قتل جورج فلوید و اعتراضات آمریکا از دیدگاه روانشناسی

در برنامه فراسوی گذار از استبداد به دموکراسی و داد، با حضور پروفسور«منیژه بدیعی» روانشناس، به ابعاد روانشناختی قتل جورج فلوید و اعتراضات آمریکا پرداخته شد.

در این برنامه پروفسور«منیژه بدیعی» روانشناس، به تاریخچه چهارصد ساله نژاد پرستی بر ضد سیاهپوستان آمریکا اشاره کرد و گفت: برده داری و تحقیر سیاهپوستان به طور سیستماتیک در ایالات متحده سابقه ای طولانی داشته و میتوان گفت که این شیوه برخورد با رنگین پوستان نهادینه شده است.

«جورج فلوید»، یک سیاه‌پوست آمریکایی بود که در ۲۵ مه ۲۰۲۰، مدتی پس از آن که «دریک شاوین»، یکی از افسران پلیس شهر مینیاپولیس از ایالت مینه‌سوتا در ایالات متحدهٔ آمریکا، زانوی خود را برای حدود ۹ دقیقه (۸:۴۶) بر روی گردن وی گذاشت، درگذشت.

پروفسور«منیژه بدیعی» در ادامه سخنانش افزود: این تحقیرو تبعیض ها علیه سیاهپوستان خود سبب ترومای روانی و آسیب های روحی و اجتماعی بسیاری شده، و ما به عنوان یک انسان، برای مبارزه با نژادپرستی ابتدا باید از خودمان شروع کنیم و بدانیم که تمام انسانها برابر هستند.

سازمان ملل نحوه مرگ جرج فلوید را «فاجعه‌بار» خواند و همچنین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت آمریکا درخواست کرد تدابیری اتخاذ کند تا دیگر شهروندان این کشورشاهد مرگ بی‌دلیل آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار نباشند.

«منیژه بدیعی»، دکتری و استادیار روانشناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا – سن برناردینو می باشند.

پروفسور«منیژه بدیعی»، جزء اولین نسل مهاجران ایرانی تبارِ آمریکایی ست که در تگزاس هویت شخصی و حرفه ای خود را شکل داد. سوابق مهاجرتِ ناخواسته خانوادگی دکتر«منیژه بدیعی» و مبارزات و فعالیتهای سیاسی پدرش (رضا بدیعی، مبارز و کنشگر سیاسی با سابقه) باعث شده تا اشتیاقِ عمیق وی را برای ایجاد جامعه عادلانه و دسترسی به درمان برای طیف های مختلف جامعه پدید آورد.

او در یک برنامه ی کارشناسی ارشد مشاوره بالینی، برای دانشجویان کارشناسی روانشناسی و همچنین دانشجویان فارغ التحصیل تدریس می کند. دوره هایی که او به طور مرتب درس میدهد مربوط به روان درمانی شامل سمینارهای پیشرفته بالینی، نظریه های مختلف مشاوره، روانشناسی زنان و ارائه مشاوره در تفاوتهای جنسیتی و فرهنگی است.

تحقیقات وی در مورد توانمندسازی زنان با تمرکز بر زنان ایرانی و لاتین انجام شده است. او بطور معمول تحقیقاتش را در مورد موضوعات مرتبط با تنوع و تفاوتهای فرهنگی اعضای جامعه به دانشجویان و اساتید ارائه می دهد.

پروفسور«منیژه بدیعی»، دارای بیش از ده سال تجربه مشاوره در زمینه های مختلف است و به طور ویژه تخصص ایشان در این زمینه ها می باشد؛ افراد LGBTQ (دگرباشِ جنسی)، نوجوانان و “زنانِ رنگین پوست”( رنگین پوست، اصطلاحی ست که امروز برای توصیف هر فرد غیر سفید پوست در ایالات متحده از جمله آفریقایی-آمریکایی ها ، اسپانیایی-آمریکایی ها ، آسیایی-آمریکایی ها و دیگران استفاده می شود.)

در حال حاضر، ایشان خدمات درمانی و مشاوره را در”ریورساید” ارائه می دهند و به عنوان نماینده حوزه تنوعِ فرهنگی، جنسیتی در انجمن روان درمانی فعالیت می کند.

در ادامه فایل تصویری این گفتگوی بررسی «قتل جورج فلوید و اعتراضات آمریکا از دیدگاه روانشناسی» آمده است، این فایل در شبکه های اجتماعی سامانه گذار نیز در دسترس می باشد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

17 + پنج =