فروش کلیه و نوزاد آخرین امید تهیدستان

یاور ۳۵ ساله اهل الیگودرز مضطرب و نگران در برابر یکی از بیمارستان‌های تهران درحال گفتگو با یکی از دلالان کلیه است و با التماس از او خواهش می‌کند تا هرچه زودتر کلیه‌اش را بفروش برساند زیرا فرزندان نیمه گرسنه‌اش چشم به راه پدرشان هستند، یاور چند روز است برای فروش کلیه‌اش به تهران آمده و شب‌ها در یک ساختمان نیمه تمام که همشهریانش در آنجا کار می‌کنند شب را به صبح می‌رساند، یاور نمونه‌ایست از انسان‌های درمانده‌ای که آخرین امیدشان برای تامین هزینه‌های چند ماه از زندگی فلاکت بارشان فروش کلیه یا نوزاد است.

بحران‌های ژرفی، جامعه ما را در همه عرصه‌ها فراگرفته و بدیهی‌ست که این بحران‌ها پیامدهای ناگواری برای مردم بویژه زحمتکشان و تهیدستان دارد و به فلاکت آنان خواهد افزود، یکی از پیامدهای این بحران‌ها فروش کلیه و نوزاد است، پدران و مادرانی که فاقد وسایل و لوازم قابل فروش هستند تنها شانس و امید و در واقع آخرین امیدشان فروش کلیه یا نوزاد است.

نکاتی چند درباره فروش کلیه.

بر طبق آمار انتشار یافته در ۲۰ سال گذشته ۴۳۰۰۰ کلیه درایران خرید و فروش شده، کوچه حسینی در خیابان ولیعصر در تهران و خیابان‌های اطراف بیمارستان‌ها جایگاه خریداران و فروشندگان و دلالان و واسطه‌های کلیه است همچنین نصب آگهی‌های فروشندگان و خریداران “کلیه” بر دیوارهای خیابان‌های پر رفت و آمد به امری عادی تبدیل شده است که در این آگهی‌ها نوع گروه خون، سن و شماره تلفن فروشنده قید شده و جملاتی مانند “لطفا سریع تماس بگیرید زیرا شدیدا نیازمند هستم” نیز در این آگهی‌ها به چشم می‌خورد.
کلیه‌ها بین ۳۰ تا ۸۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود .

نحوه خرید و فروش کلیه با ۳ شیوه انجام می‌پذیرد؛

۱: خریدار و فروشنده از طریق آگهی‌ها و تماس تلفنی با هم قرار می‌گذراند و پس از طی مراحل اداری و پزشکی بر سر قیمت به توافق می‌رسند در این مورد که واسطه وجود ندارد مبلغ بیشتری نصیب کلیه دهنده می‌شود.

۲: خرید و فروش کلیه که توسط واسطه‌ها انجام می‌شود و تمام مراحل اداری را واسطه‌ها انجام می‌دهند در ‌این معامله فروشنده مبلغ کمتری دریافت می‌کند زیرا مبلغی از بهای کلیه به دلالان تعلق می‌گیرد در سال‌های اخیر به علت رشد دلالی و واسطه‌گری در تجارت و نقش دلالان در همه امور تجاری فروش کلیه هم از این بخش انگلی واسطه‌گری بی نصیب نمانده است و باندهایی در این زمینه تشکیل شده‌اند.

۳: نهادها و انجمن‌های نیکوکاری در سراسر ایران تشکیل شده که هدف آن کمک به هموطنان برای رفع مشکلات آنان است ازجمله پرداخت پول برای آزادی زندانیانی که بخاطر مشکلات مالی زندانی شده‌اند و دیگر مشکلاتی که تهیدستان با آن روبرو هستند، یکی از این نهادها، انجمن حمایت از بیماران کلیوی نام دارد که برای بیماران تهیدستی که نیازمند پیوند کلیه هستند هزینه خرید کلیه را جمع آوری کرده و می‌پردازند.

ایران رکورددار فروش کلیه در دنیاست و فروش این عضو بدن فقط در مصر و پاکستان رایج است.

۹۰ درصد فروشندگان کلیه را مردان و ۱۰ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و سن فروشندگان کلیه بین ۲۰ تا۳۵ سال است، بهای کلیه با تورم و افزایش قیمت‌ها تغییر می‌کند کلیه معتادان هرچند ارزانتر است اما خریدار کمتری دارد.

با رواج کلیه فروشی در ایران بعضی از شهروندان عربستان و امارات که نیازمند پیوند کلیه هستند از طریق دلالان به ایران می‌آیند و چون فروش کلیه به اتباع بیگانه مجاز نیست واسطه‌ها با تمهیداتی برای این بیماران شناسنامه ایرانی تهیه کرده و مبلغ کلانی را بدست می‌آورند.

دو سال پیش خبر هولناک و دردناکی منتشر شد که جسد دو کودک حدود دوازده ساله در بیابان‌های اطراف تهران کشف شد که جنازه‌ها فاقد کلیه بوده‌اند هیچکدام از سازمان‌های مسئول، این جنایت را پیگیری نکردند و هویت این قربانیان نیز مشخص نشد.

آقای حسین‌علی شهریاری نمایند مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در کمال بی‌مسئولیتی اظهار می‌دارد که؛ “چه اشکال دارد وقتی فرد در فقر بسر می‌برد با دریافت ۲۰ الی۳۰ میلیون تومان زندگی‌اش متحول شود، ضمنا فروش کلیه منع شرعی ندارد.” به‌نظر این نماینده فقر و تنگدستی هم حتما اشکال شرعی ندارد.

فروش نوزادان و کودکان

فروش نوزادان یا کودکان در میان معتادان و تهیدستان بتدریج به امری عادی تبدیل شده است و نوزادان و کودکان که آینده و سرنوشتی نامعلومی در انتظار آنان است بعنوان قربانی مانند کالا خرید و فروش می‌شوند، مادرانی که در گرداب اعتیاد یا تهیدستی دست و پا می‌زنند ناچارند برای سیر کردن شکم فرزندانشان یا بدست آوردن مواد مخدر فرزند دلبند خود را بفروش برسانند این مادران در هر شرایطی که باشند تا پایان زندگی از نظر عاطفی دچار عذاب وجدان خواهند بود، از نظر قانونی فروش نوزادان و کودکان ممنوع است و مجازات از ۶ ماه تا ۱ سال زندان و۲۰ میلیون جریمه در پی دارد.

گاهی حتی نوزادان را قبل از تولد بفروش می‌رسانند و مبلغی بعنوان پیش پرداخت به مادر یا خانواده نوزاد پرداخت می‌شود.

فروش نوزادان و کودکان دو علت عمده دارد خانواده‌هایی که معتاد هستند یا اینکه در فقر و فلاکت بسر می‌برند بویژه اگر فرزندان بیشتری داشته باشند از اینرو آخرین شانس و امید آنان برای تامین هزینه‌های زندگی فلاکت بارشان فروش فرزندانشان است و ناچار تن بفروش عزیزانشان می‌دهند، در این تجارت غیرانسانی باز هم واسطه‌ها و دلالان نقش چشمگیری دارند و نحوه عملکردشان نیز مخفیانه می‌باشد.

خرید نوزادان و کودکان نیز علل گوناگون دارد، خانواده‌هایی که فرزند ندارند و خواهان داشتن فرزند هستند، این گروه از خانواده‌ها سعی می‌کنند که نوزاد یا کودک را از خانواده‌هایی بپذیرند که اعتیاد نداشته باشند این کودکان خوشبخت‌ترین کودکان خریداری شده هستند زیرا در آینده در یک خانواده معمولی پرورش می‌یابند و از امکانات یک زندگی کودکانه بهره مند هستند، اما نوزادان و کودکانی که برای درآمدزایی و سواستفاده در کارهای خلاف خریداری می‌شوند آینده تیره و تاریکی در انتظار آنان است، کودکانی که برای گدایی خریداری می‌شوند را معمولا معتاد می‌کنند که همواره درحال رخوت و خواب باشند تا ترحم عابران را بر انگیزند، کودکان دیگری را نیز برای دست‌فروشی و شیشه پاک‌کنی اتومبیل‌ها و واکس‌زدن خریداری می‌کنند اما دردناکترین سرنوشت کودکان خریداری شده کودکانی هستند که که در باندهای سرقت، توزیع مواد مخدر و فحشا استثمار می‌شوند این کودکان که ناخواسته به دنیا آمده‌اند از همان بدو تولد از تمام امکانات آموزشی، بهداشتی، بازی‌های کودکانه و کانون گرم خانواده و محبت پدر و مادر محروم هستند و بعضی از آنان احتمالا زندان یا مرگ زودرس و دردناکی را انتظار می‌کشند.

خانم سهیلا جلودارزاده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مجلس اظهار داشت؛ “علت فروش نوزادان و کودکان فقر عمومی و عدم آگاهی است و در هر کشوری که فقر وجود دارد خرید و فروش کودک هم وجود دارد در کشور ما که فقر عمومی شده، خرید و فروش نوزاد هم افزایش یافته است.” اظهار نظر نماینده مجلس به فقر عمومی نشانگر فاجعه ایست که حتی نماینده مجلس به آن اعتراف می‌کند.

با افزایش فروش کوکان واسطه‌گری نیز به این عرصه پردرآمد فعال شده چنانکه تاکنون چندین باند فروش کودکان در شهرهای مشهد، اصفهان، بهشهر، آمل و گرگان دستگیر شده‌اند .

با توجه به بحران اقتصادی و تورم روز افزون و شیوع بیماری کرونا که وضعیت اقتصادی را بشدت بحرانی تر کرده بدیهی ست فقر بیشتری بر مردم تحمیل می‌شود که باعث افزایش فروش کلیه و نوزادان و کودکان خواهد شد.

یداله بلدی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

17 − یک =