همایش همراهان مردم ایران؛ دستاوردهای جنبش زنان در ماه‌های نخست رژیم اسلامی، سرکوب و از بین رفت

همایش سراسری همراهان مردم ایران برای گذار از استبداد به دموکراسی و داد در روز یکشنبه ۱۳ ژوئن ۲۰۲۱ برابر با ۲۳ خرداد ۱۴۰۰، با شرکت جمعی از فعالان سیاسی-اجتماعی برگزار شد.
این برنامه برای گذار خشونت‌پرهیز از نظام استبدادی و ضدبشری جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به دموکراسی و داد تلاش و مبارزه می‌کند.

در بخش نخست این برنامه گزارش و خبر پناهجویان توسط مهسا نسیم دوست عضو شورای همبستگی پناهجویان و پناهندگان ایرانی در ترکیه ارائه گردید.
از جمله مهمترین این اخبار؛ بازداشت و خطر دیپورت برای یکی از پناهندگان کرد ایرانی در اقلیم سلیمانیه عراق، کشف جسد کودک ۱۵ ماهه توسط پلیس نروژ در سواحل دریای مانژ متعلق به آرتین ایران‌نژاد که خانواده او در اکتبر سال گذشته به دلیل مهاجرت در دریا غرق شده بودند و…

در ادامه برنامه گفتگوی مریم مرادی فعال حقوق بشر را درباره مبارزات زنان برای داشتن حق رای می‌شنویم. جنبش زنان ایرانی در سال ۱۳۴۱، حق رای را همزمان با جنبش‌های پیشرو زنان در جهان بدست آورد و در سال ۱۳۴۶ با تصویب قانون حمایت خانواده، تحول بزرگی در قوانین خانواده را تجربه کرد که در منطقه خاورمیانه بی‌سابقه بود. اما همه این دستاوردها در ماه‌های نخست انقلاب ۵۷ و پس از سرکوب شدید از دست رفت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − یک =