بررسی آماری اعتراضات و مبارزات کارگران ایران در سال ۱۳۹۹

کارگروه مشترک کارگری: مریم امانی – یوسف آبخون – امیر جواهری لنگرودی
تیر ۱۴۰۰ برابر ژوئن ۲۰۲۱

نتایج داده‌های آماری از روزشمار کارگری در سال ۹۹ نشان می‌دهد که جنبش کارگری ما در سال گذشته، سازمان یافته‌تر، آگاه‌تر و رزمنده‌تر به پیش رفته است.
این آمار از مجموع نزدیک به چهار هزار (۴۰۰۰) صفحه از اخبار روزشمار کارگری با مجموع شش هزار و ششصد و چهارده (۶۶۱۴) خبر با میانگین ششصد (۶۰۰) خبر در هر ماه، جمع آوری شده است. که کمیت تحرکات کارگران در همین نگاه نخست، خیره کننده است.
در سال گذشته، حدود هزار و نهصد (۱۹۰۰) حرکت اعتراضی کارگری رخداده است که افزایشی نزدیک به پنجاه و پنج (۵۵) تا شصت (۶۰) درصد نسبت به سال قبل از آن را نشان می‌دهد.
داده‌های آماری ما از نتایج روزشمار کارگری در سال گذشته، همچنین نشان می‌دهد که فراوانی حرکات سازمان یافته سراسری کارگری در رشته‌های گوناگون، نسبت به حرکات جداگانه و در برابر کارفرمایان منفرد، افزایش چشمگیری پیدا کرده و حتی در برخی گروه‌ها، مثل معلمان، این نسبت برتری یافته است. هم چنین فراوانی حرکات کارگری در برابر نهادهای دولتی نسبت به حرکات جداگانه‌ی منفرد در محیط‌های کار نیز افزایش یافته است. این دو جنبه، حاکی از پیشروی سازمان‌یافته، آگاهانه و هوشیارانه‌ی کارگران کشور در سال گذشته است و نشان می‌دهد که آن‌ها به عنوان طبقه‌ای واحد و متحد و رزمنده وارد میدان مبارزه‌ی طبقاتی می‌شوند. این پیشروی شگفت‌آور طبقاتی کارگران در سال گذشته، که علی‌رغم همه‌ی دشواری‌ها و سخت‌تر شدن شرایط، فلاکت اقتصادی و ویرانی تولید، فضای نومید کننده‌ی بعد از سرکوب خونین قیام سال ۱۳۹۸ زحمت کشان و حاشیه نشینان، که به بهای جان هزاران نفر و اسارت و شکنجه‌ی بسیارانی تمام شد، و هم چنین هراس از کشتار عمومی بیماری همه‌گیر کرونا، در تاریخ جنبش کارگری کشور ما بی سابقه است…..

Jambandi Kargari sal 1399_(1)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 − ده =