آمار رسمی: ۴۰۰ هزار سقط جنین در سال/ ۴۰ درصد سقط‌ها به دلیل فقر

صالح قاسمی دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت، درباره آمار سقط‌ جنین در کشور، اظهار داشت: طبق آمار رسمی در سال بیش از ۴۰۰ هزار جنین در کشور سقط می‌شوند.

به گزارش گذار سامانه دمکراسی و داد؛ روز سه‌شنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۰، قاسمی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در آماری با اشاره به تعداد موالید در سال ۹۹، افزود: طبق آخرین اعلام رسمی در سال ۹۹ حداکثر یک میلیون و ۱۰۰ هزار تولد در کشور داشتیم درحالی که این تعداد موالید، حدود ۴۰۰ هزار جنین در کشور سقط شده‌اند.

از سویی دیگر، شهلا خسروی مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی، طی روزهای اخیر درباره دلایل اقدام به سقط جنین در ایران گفت: در حال حاضر ۴۰ درصد از زنان به دلیل عدم آمادگی مالی، ۳۶ درصد به علت نداشتن زمان مناسب، ۲۰ درصد به دلیل تداخل با فرصت‌های آینده اقدام به سقط جنین می‌کنند.

با نگاهی اجمالی به آمار رسمی انتشار یافته درباره سقط جنین و دلایل مبادرت به این عمل، در می‌یابیم که عمده دلیل اقدام به این عمل، فقر اقتصادی و عدم توانایی مالی والدین برای تامین حداقل مایحتاج فرزندان آینده است و در این میان مسئله نگران‌کننده سلامت مادری است که به دلیل فقر تمام خطرات جسمی سقط را به جان می‌خرد، مبادا فرزندی به دنیا بیاورد که در آینده نتواند، حداقل نیازهای او را مرتفع کند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

7 + یک =